Jaké nabídce dá nakonec ČR přednost? Italové nabídli své vrtulníky o polovinu levněji než USA

Jaké nabídce dá nakonec ČR přednost? Italové nabídli své vrtulníky o polovinu levněji než USA
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: AW139M
01 / 11 / 2017, 13:00

Příští vláda bude rozhodovat o nákupu 12 víceúčelových vrtulníků české armádě. Ve ,,hře" jsou také Italové, které nabízejí ČR své stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo téměř o polovinu levněji než Američané.

Příští česká vláda si tak bude moci zatím vybrat ze dvou nabídek, které učinili české straně Američané a Italové. Američané přišli již dříve s nabídkou vrtulníků UH-1Y od americké firmy Bell. Kontrakt, který musel posvětit americký Kongres, má odhadovanou hodnotu 575 milionů dolarů (12,6 milard korun). Česká armáda má kromě dodávky víceúčelových vrtulníků zájem také o výcvik pilotů, mechaniků, dodávky náhradních dílů a servis.

psali jsme: Ministerstvo zahraničí USA souhlasí prodat vrtulníky armádě ČR

Na stůl ministerstva obrany se dostala i nabídka od italské skupiny Leonardo, která české armádě nabídla své stroje AgustaWestland AW139M přibližně za 7 miliard korun. To je skoro o polovinu levnější nabídka než americká. Původně měli Italové předložit české armádě své stroje AgustaWestland AW149, nicméně jak potvrdili zástupci skupiny Leonardo, bylo rozhodnuto o tom, že budou nabídnuty střední dvoumotorové víceúčelové vrtulníky AgustaWestland AW139M.

Podle serveru Janes má také blíže nespecifikovaný zájem o dodávku vrtulníků české armádě nejnovějši Lockheed Martin. Jednalo by se o víceúčelové vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik strojů UH-60M Black Hawk má například ve výzbroji slovenská armáda. Podle zástupců Lockheed Martin registruje tato společnost ,,silný zájem" o vrtulníky Black Hawk ze států střední a východní Evropy. Lockheed nyní vyhodnocuje podle serveru Janes požadavky na vrtulníky  ze strany české armády.

psali jsme: Ministerstvo obrany plánuje nákup desítek vrtulníků

České ministerstvo obrany však registruje oficiální zájem zatím od americké společnosti Bell a italské skupiny Leonardo. Ministerstvo obrany zatím oficiálně potvrdilo převzetí obou nabídek na dodávku 12 víceúčelových vrtulníků. Nyní je bude odborná komise posuzovat a vyhodnocovat, což může trvat týdny i měsíce. Konečné slovo bude mít příští česká vláda, která definitivně rozhodne, která nabídka zvítězí. 

 

Zdroj: janes.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.