Jako kůl v plotě: Na přehlídku do Moskvy 9. května dorazí jen jeden státník

Jako kůl v plotě: Na přehlídku do Moskvy 9. května dorazí jen jeden státník
Autor fotografie: Kremlin.ru; CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Putin
24 / 04 / 2023, 14:00

Lakmusovým papírkem sympatií, resp. odporem s ruským režimem, by se mohla stát tradiční vojenská květnová přehlídka u příležitosti oslav konce války pořádaná vždy v Moskvě. Akci kdysi hojně navštěvovali státníci z celého světa, letos to zatím vypadá, že dorazí jen jeden. Bude-li se přehlídka vůbec konat.

Ty tam jsou doby, kdy Moskvu na Den vítězství navštěvoval generální tajemník OSN, prezident USA, spolková kancléřka nebo Miloš Zeman. Podle dostupných informací bude letos jediným zahraničním představitelem suverénního státu prezident Kyrgyzstánu Sadyr Japarov. Informaci přinesl deníku The Moscow Times.  

Japarovovu návštěvu zorganizoval ruský vicepremiér Alexej Overčuk, který je ve vládě zodpovědný za mezinárodní vztahy. Overčuk řekl, že Kyrgyzstán významně přispěl k vítězství a obraně Moskvy, a proto je návštěva jeho představitele velmi důležitá. Setkání s ním plánuje i Vladimír Putin.

Přestože mluvčí Kremlu Peskov uvedl, že se velká moskevská přehlídka bude konat, její osud, stejně jako obsazení jsou nejisté. Minulý týden přinesla britská rozvědka informaci o odpadlících. Ve středu odvolal prvomájové průvody i tradiční vojenské přehlídky krymský gubernátor Sergej Aksjonov. Stejné rozhodnutí již před několika dny oznámili představitelé Kurské a Belgorodské oblasti. Oba tyto regiony, které přímo sousedí s Ukrajinou, a stejně tak poloostrov Krym se od začátku války staly opakovaně terčem náletů dronů.

Nedostatek techniky

Někteří zahraniční komentátoři ale uvádějí, že jedním z reálných důvodů může být i nedostatek vojenské techniky, kterou má, resp. nemá ruská armáda po více než rok trvajícím konfliktu stále k dispozici. Také podotýkají, že většinu zbývajících přehlídkových vozidel Kreml pravděpodobně potřebuje využít hlavně v Moskvě či v ruských větších městech.

Zdroj: The Moscow Times, Twitter Ministry of Defense Great Britain

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.