Jakou vybrat cylindrickou vložku a jak ji vyměnit - FOTONÁVOD

Jakou vybrat cylindrickou vložku a jak ji vyměnit - FOTONÁVOD
Autor: ASSA ABLOY|Popisek: Výměna vložky
21 / 07 / 2015, 12:00

Připravili jsme pro čtenáře praktický a názorný fotopostup, jak vyměnit cylindrickou vložku. A jak vůbec vybrat cylindrickou vložku? Přinášíme rady odborníka.

Radí specialista na zabezpečení bytů a domů Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která v Čechách vyrábí i známou českou značku FAB.

1. Zvolte vhodnou bezpečnostní třídu

Cylindrické vložky se vyrábějí ve čtyřech bezpečnostních třídách, kdy stupeň 1 znamená zcela obyčejnou vložku a stupeň 4 vysoce kvalitní výrobek z tvrdých kovů a s nejrůznějšími vychytávkami proti překonání. „Třídy jsou od sebe barevně odlišené a bývají vyznačené i na obalu vložky,“ radí Jan Hrnčíř. Zatímco na vchod do kůlny zpravidla stačí „dvojka“, vchodové dveře do bytu nebo domu by měly mít minimálně stupeň tři. Vyžaduje to totiž i pojišťovna.

 Pyramida bezpečnosti 

2. Vše si změřte

Důležité jsou samozřejmě i technické specifikace konkrétní cylindrické vložky a kování k ní. Rozhodněte se, zdali chcete vložku jednostrannou, nebo oboustrannou (jestli tedy půjde odemykat z obou stran, nebo jen z jedné), a stanovte její velikost. Ta se udává ve dvou číslech: vzdálenosti od upevňovacího šroubu vložky k okraji kování z vnější (A) a vnitřní (B) strany dveří.

3. Bezpečnostní karta zabrání kopírování klíčů

Velkou výhodou cylindrických vložek vyšších bezpečnostních tříd (tedy 3 a 4) je, že většina jich je vybavena tzv. bezpečnostní kartou. Ta má zabránit neoprávněnému kopírování klíčů. „Bez ní vám totiž žádný zámečník kopii klíče nevytvoří,“ vysvětluje Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY. „Polotovary na tyto kopie navíc dostávají jen licencovaní zámečníci a jejich výroba podléhá velice přísné evidenci. To, že by někdo získal kopii vašeho klíče bez příslušné karty, je tak prakticky vyloučené.“

Bezpečnostní karta

5. Důlky, nebo zuby?

Často se lidé ptají, jestli je lepší pořídit vložku na klasický zubatý klíč (plochý klíč), nebo na módní klíče s „důlky“ (čelně řezaný klíč). „Na tom vůbec nezáleží,“ říká Jan Hrnčíř, „jedná se jen o konstrukční rozdíl, nelze jednoznačně říci, že jeden typ je bezpečnější než druhý.“

6. Myslete dopředu aneb Chytré vychytávky

Jste typ, který klíče věčně ztrácí? Nebo máte doma  seniora, který nechává často klíč ve dveřích, a vy se pak nemůžete dostat do bytu? Cylindrické vložky disponují v současné době množstvím vychytávek, které vám v těchto případech přijdou vhod. Tak např. zámek s tzv. prostupovou spojkou vám umožní odemknout i v případě, kdy je zabouchnuto a z druhé strany je zastrčen klíč. Funkce 2 v 1 zase ušetří peníze za nákup nové vložky v případě, když klíč ztratíte nebo vám jej ukradnou. V tomto balení totiž máte dvě sady klíčů, a pokud vám klíč z první sady ukradnou, snadno vložku „přeprogramujete“ na druhou sadu, a to pouhým zasunutím klíče.

JAK VYMĚNIT CYLINDRICKOU VLOŽKU

Co je potřeba: metr/pravítko, šroubovák

1. Měření vložky

Rozměr vložky se skládá ze dvou čísel: vzdálenosti od středového upevňovacího šroubu k okraji kování z vnější (A) a vnitřní (B) strany dveří. Rozměr se pak udává jako A + B, například 29 + 35. U knoflíkové vložky je knoflík na vnitřní straně. 

1. Měření vložky

2. Odšroubování staré vložky

Zastrčte klíč do vložky a ze zadlabacího zámku odšroubujte středový šroub, který vložku upevňuje. 

2. Odšroubování vložky

3. Vyjmutí vložky

 Uchopte za klíč a vložku vytáhněte.

3. Vyjmutí vložky

4. Zasunutí vložky

Vezměte novou vložku, zasuňte do ní klíč a otočte bubínkem tak, aby zub tvořil rovinu s tělesem vložky. Vložku i s klíčem zastrčte do zadlabacího zámku.

4. Zasunutí vložky

5. Zašroubování vložky

Srovnejte vložku tak, aby z vnější strany nepřesahovala víc než 3 mm kování, a upevněte ji šroubem. 5. Zašroubování vložky

6. Kontrola vložky

Otočením klíče vyzkoušejte, že vložka nikde nezadrhává a lehce se otáčí. 

6. Kontrola vložky

Více tipů a doporučení najdete na www.nenechtesevykrast.cz a  www.fab.cz.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace