Jan Bartošek: Odmítám akceptovat rezoluci OSN a označit vznik Izraele za katastrofu

Jan Bartošek: Odmítám akceptovat rezoluci OSN a označit vznik Izraele za katastrofu
Autor fotografie: Berthold Werner, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jeruzalém
15 / 12 / 2022, 11:00

Představte si, že Společnost národů, předchůdce dnešní OSN, těsně před zářím 1938 vydá prohlášení, v němž Československo vyzývá k ukončení okupace německých Sudet a vznik našeho státu označí za katastrofu. Dnešní optikou se jedná o zvrácenou představu, ale letos v listopadu se událo něco velmi podobného.

Omlouvám se všem – a především svým německým přátelům – za politicky nekorektní příměr. Ale jak jinak upozornit na nepochopitelné jednání instituce, která by měla fungovat jako záruka, aby se se tragédie světových válek, holocaustu a dalších genocid již nikdy nemohla opakovat?

Usnesení Valného shromáždění OSN z konce listopadu 2022 vyzývá k tomu, aby bylo datum vzniku moderního státu Izrael – k němuž mimochodem organizace nemalou měrou sama přispěla – připomínáno jako počátek katastrofy. Palestinci již dlouho prosazují na různých mezinárodních fórech pro jejich verzi události výraz Nakba. Teď se dočkali jeho oficiálního přijetí z nejvyšších míst.

„Jediným účelem je svalit veškerou vinu za dění na Blízkém východě pouze na Izrael a Palestince zbavit jakékoli odpovědnosti. Zkuste si představit, že by mezinárodní společenství oslavilo den nezávislosti vaší země tím, že její existenci označí za katastrofu,“ reagoval izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.

Jak připomíná vlivný izraelský deník The Times of Israel, rozdělení tehdejší Brity spravované Palestiny přijalo valné shromáždění v roce 1947. Plán požadoval vytvoření dvou samostatných států, židovského a arabského. Židovští představitelé rozhodnutí přijali, ale Liga arabských států jej odmítla a v roce 1948 zahájila válku proti Izraeli. Ten se dokázal ubránit i díky československé vojenské pomoci. Palestinci do té doby odmítli hned několik dalších nabídek vlastní státnosti.

Zmíněnou rezoluci valné shromáždění přijalo poměrem hlasů 90:30 a můžeme být hrdí na to, že Česká republika byla jedním z nemnohých, kteří hlasovali proti. Současná vláda si tak zachovala morální integritu a znovu podpořila jeden z hlavních pilířů tuzemské zahraniční politiky – dobý vztah s Izraelem.

 

Autor: Jan Bartošek, poslanec a místopředseda PSP ČR

Tagy článku

-->