Jana Černochová: Bezpečnost Hlavního nádraží je ministerstvu dopravy ukradená?

Jana Černochová: Bezpečnost Hlavního nádraží je ministerstvu dopravy ukradená?
12 / 09 / 2017, 10:30

Bezpečnostní rada státu, podle informací v médiích, v pondělí probrala modernizaci kamerových systémů na letištích. To je jistě chvályhodné, ale co se konečně probrat z letargie, otevřít oči, utřít si ospalky a kromě sepisování nic neřešících brožurek s radami pro festivaly a obchodní domy se konečně věnovat i dalším místům jako je například Staré Město pražské nebo vlaková nádraží?

Vždyť jde o bezpečnost, a pokud si toho ještě někdo z vlády nevšiml, není zrovna nejvhodnější doba na podceňování hrozeb a kašlání na prevenci!

Jen tak mimochodem: Od roku 2015 řešíme na dvojce problém na hlavním nádraží v Praze, které se nachází na území Prahy 2 a kde není městská ani státní policie připojená v reálném čase na kamerový systém. Takže se policie o něčem dozví až od občanů a není schopná posoudit závažnost situace a adekvátně a především rychle na případný bezpečnostní incident reagovat a koordinovat vyslané hlídky, protože je jednoduše na hlaváku „slepá“. Místo toho aby policejní operační důstojník situaci na hlavním nádraží mohl monitorovat, musí jiný policista, který dorazí po oznámení občana na místo například při řešení drobných krádeží, napadení či různých výtržností, pokaždé uctivě zažádat o vydání záznamu z kamerového systému a čekat na posouzení a rozhodnutí, zdali jim je laskavě někdo poskytne.

SŽDC a ani ministr dopravy Ťok, kterého jsem žádala a apelovala na něj o nápravu, není pro mě z nepochopitelných důvodů schopný s tím pohnout. Takže letiště bezpečnostní radu státu zajímá a má prioritu, čemuž rozumím, ale vlaková a autobusová nádraží jí nezajímají? To je skandální a nezodpovědný přístup k bezpečnosti nás všech!

Tagy článku