Jana Černochová - je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu v době krize

Jana Černochová - je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu v době krize
Autor fotografie: Archiv SM|Popisek: Jana Černochová
01 / 04 / 2020, 14:30

Konečně vznikla alespoň pod ústředním krizovým štábem skupina, která se má zapojováním českého průmyslu zabývat. Je to ovšem pozdě. Jak pomůže českému státu to, že utratí stovky milionů korun v Číně? Nijak.

Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, se na poslance obrátil dopisem, ve kterém připomíná, že ČR má jedinečné know-how v oblasti aplikovaných nanotechnologií. Například české nanovlákenné respirátory jsou světovou špičkou. Máme zkrátka firmy a vědecká pracoviště, které dokáží velice rychle vyrábět to, co je nyní nejvíce zapotřebí – ochranné pomůcky pro zdravotníky.

Proto vždy, když sleduji přílet letadla z Číny, není mi úplně dobře u srdce. A když jsem teď zaznamenala, že Ministerstvo obrany bude nakupovat roušky, respirátory, ochranné obleky, brýle a ventilátory za více než 54 milionů korun přes agenturu NSPA, bylo mi z toho opravdu smutno.

Je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu a využít je ve stávající krizi. Konečně vznikla alespoň pod ústředním krizovým štábem skupina, která se má zapojováním českého průmyslu zabývat. Je to ovšem pozdě. Jak pomůže českému státu to, že utratí stovky milionů korun v Číně? Nijak. Naopak, peníze utracené v ČR, v českých firmách a vědeckých institucích zde i většinou zůstanou a zvýší se tím náš exportní potenciál nyní a zejména, až krize pomine.

To, co naše firmy potřebují, jsou zakázky, ne milodary. Stát nutně potřebuje, aby firmy fungovaly, vyráběly a zaměstnávaly. Je to jednoduchý koloběh. Apeluji proto na vládu, aby české společnosti, firmy a podnikatelé byli při dodávkách v současnosti více preferovaní a zapojení. Neuvěřitelně mrháme jejich potenciálem. Co dokážeme vyrobit a využít doma, to nám již zůstane.

Zdroj: FB Jany Černochové

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace