Jana Černochová - je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu v době krize

Jana Černochová - je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu v době krize
Autor fotografie: Archiv SM|Popisek: Jana Černochová
01 / 04 / 2020, 14:30

Konečně vznikla alespoň pod ústředním krizovým štábem skupina, která se má zapojováním českého průmyslu zabývat. Je to ovšem pozdě. Jak pomůže českému státu to, že utratí stovky milionů korun v Číně? Nijak.

Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, se na poslance obrátil dopisem, ve kterém připomíná, že ČR má jedinečné know-how v oblasti aplikovaných nanotechnologií. Například české nanovlákenné respirátory jsou světovou špičkou. Máme zkrátka firmy a vědecká pracoviště, které dokáží velice rychle vyrábět to, co je nyní nejvíce zapotřebí – ochranné pomůcky pro zdravotníky.

Proto vždy, když sleduji přílet letadla z Číny, není mi úplně dobře u srdce. A když jsem teď zaznamenala, že Ministerstvo obrany bude nakupovat roušky, respirátory, ochranné obleky, brýle a ventilátory za více než 54 milionů korun přes agenturu NSPA, bylo mi z toho opravdu smutno.

Je naprosto tragické, že stát není schopen podchytit kapacity českého průmyslu a využít je ve stávající krizi. Konečně vznikla alespoň pod ústředním krizovým štábem skupina, která se má zapojováním českého průmyslu zabývat. Je to ovšem pozdě. Jak pomůže českému státu to, že utratí stovky milionů korun v Číně? Nijak. Naopak, peníze utracené v ČR, v českých firmách a vědeckých institucích zde i většinou zůstanou a zvýší se tím náš exportní potenciál nyní a zejména, až krize pomine.

To, co naše firmy potřebují, jsou zakázky, ne milodary. Stát nutně potřebuje, aby firmy fungovaly, vyráběly a zaměstnávaly. Je to jednoduchý koloběh. Apeluji proto na vládu, aby české společnosti, firmy a podnikatelé byli při dodávkách v současnosti více preferovaní a zapojení. Neuvěřitelně mrháme jejich potenciálem. Co dokážeme vyrobit a využít doma, to nám již zůstane.

Zdroj: FB Jany Černochové

Tagy článku