Jana Černochová (ODS): Komentář k novele zákona o zbraních

Jana Černochová (ODS): Komentář k novele zákona o zbraních
Popisek: Jana Černochová
18 / 02 / 2016, 18:45

Výbor pro bezpečnost se dnes zabýval vládním návrhem novely zákona o zbraních. Ač tento návrh přímo nesouvisí s připravovanou směrnicí Evropské komise, která je nepřijatelným zásahem do práv legálních držitelů zbraní, také česká vláda přichází s některými opatřeními, která jsou nepřiměřeně tvrdá.

Novela je de facto reakcí na loňské tragické události v Uherském Brodě. Jsem přesvědčena, že drtivá většina legálních držitelů zbraní jsou lidé, kteří jsou svéprávní a respektují daná pravidla. Tito lidé nesmí být zákonem trestáni a nadbytečně zatěžováni kvůli ojedinělým případům střílejících šílenců, kterým sebepřísnější legislativou nelze předejít. Stejně tak nesmí být kvůli takovým excesům prolamovány základní principy, jakým je nedotknutelnost obydlí.

Poslankyně Jana Černochová: "Nechci, aby proti útočníkovi s nelegálně drženou zbraní stál občan s holýma rukama."

Z těchto důvodů jsem na dnešním jednání předložila pozměňovací návrh, který jednak zachovává desetiletou lhůtu platnosti zbrojního průkazu namísto navržené lhůty pětileté a který zároveň z novely vypouští návrh nově opravňující policii k prolomení principu nedotknutelnosti obydlí za účelem zadržení nebo zajištění zbraně. Součástí mého návrhu je i zpřesnění tzv. důvodného podezření na změnu zdravotního stavu, při kterém může policie zbraň legálnímu držiteli odebrat, tak, aby toto podezření bylo podloženo konstatováním lékaře.

Jsem ráda, že se mé návrhy setkaly do značné míry s pozitivní reakcí ostatních kolegů. Jednání o novele bylo prozatím přerušeno, nicméně jeho průběh mě utvrdil v tom, že nelze schvalovat unáhlenou a nepřiměřenou restrikci v důsledku ojedinělých excesů, na kterou by doplatili občané, kteří jednají odpovědně a v souladu se zákonem. Proto budu i nadále prosazovat uvedené zmírnění novely a věřím, že se mi podaří pro něj přesvědčit i většinu mých kolegů.

Mgr. Jana Černochová
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS
členka sněmovních výborů pro bezpečnost a obranu

Zdroj: ODS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace