Jana Černochová: Tlumočníci tu už mohli být, kdyby vláda nespala

Jana Černochová: Tlumočníci tu už mohli být, kdyby vláda nespala
Autor fotografie: Facebook Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
17 / 08 / 2021, 16:00

Podle předsedkyně Výboru pro obranu a poslankyně Jany Černochové vláda činí nedostatečné a pozdní kroky k tomu, aby do ČR přesunula afghánské tlumočníky, kteří spolupracovali s českými vojáky, a jimž nyní hrozí pomsta ze strany radikálního islamistického hnutí Tálibán.

Černochová kritizuje vládu i ministerstvo obrany za to, že dělá nedostatečné kroky k tomu, aby dostaly z Afghánistánu, který hladce obsadilo radikální islamistické hnutí Tálibán, tlumočníky, jež spolupracovali s českou armádou. Podle Černochové začala vláda řešit problém pozdě, přitom šlo přesun zrealizovat již daleko dříve.

Černochová dnes také zveřejnila písemnou interpelaci, kterou adresovala v září 2018 ministru vnitra Janu Hamáčkovi. V ní upozorňovala, že jsou to právě afghánští tlumočníci s rodinami, kteří jsou vystaveni ohrožení života, a proto se ministra ptala, zda v této době běžel nějaký program, který by pomáhal těmto lidem s přesídlením do ČR.    

interpelace

Zde je komentář Jany Černochové k aktuální situaci z Facebooku:

Více než před rokem, kdy se velmi vážně začalo hovořit o stahování vojáků z Afghánistánu, jsem iniciovala meziresortní setkání, které mělo zajistit připravenost České republiky na pomoc těm, kteří pomáhali našim vojákům a nasazovali společně s nimi svůj život.

Mrzí mě proto, že se na poslední chvíli řeší něco, co už se mohlo vyřešit v klidu a hlavně v čas už dávno! Celá tato záchranná akce tlumočníků a spolupracovníků naší armády, kterou sledujeme v posledních dnech, je projevem amatérismu vlády. Mohli jsme tomu předejít. Česká republika se nesmí otočit zády k těm, kteří jí pomáhali a bojovali bok po boku s našimi vojáky.

Jako předsedkyně výboru pro obranu jsem domluvila s panem ministrem obrany schůzku a požádala o informování členů výboru o současné situaci a dalších neméně důležitých krocích, které by měly následovat. Jednání by mělo proběhnout ve čtvrtek.

Zdroj: FB Jany Černochové

Tagy článku