Japonská vláda vydala varování před ničivým zemětřesením

Japonská vláda vydala varování před ničivým zemětřesením
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), noa takahashi
29 / 09 / 2016, 18:45

Úřad pro krizové řízení ve středu zveřejnil varování před zemětřesením, ke kterému by mohlo dojít prakticky "kdykoliv".

Současně byla zveřejněna dvě videa s počítačovou animací možného zemětřesení v Tokiu nebo Osace o síle až 7,3. Zdroj: ibtimes.co.in

Japonské úřady odhadují, že pokud japonské ostrovy skutečně zasáhne tato přírodní katastrofa, zemře v důsledku otřesů a následných požárů 23.000 obyvatel a bude zničeno 610 tisíc budov. Po zemětřesení nebude fungovat devadesát procent telefonních sítí a polovina hlavního města se ocitne bez zdrojů pitné vody. Úřady odhadují celkové ekonomické škody v astronomické výši 95 bilionů jenů (720 miliard liber, tj. téměř 23 bilionů korun).

Podobné vyrování vydalo americká NASA pro aglomeraci Los Angeles. Skupina vědců z Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně varovala letos v srpnu před silným zemětřesením, které zasáhne oblast Los Angeles. Předpověď vychází z řady mini otřesů, které pod povrchem Města andělů akumulují obrovskou energii.  Geofyzička Dr. Andrea Donnellan řekla: "Je tu dostatek energie, která způsobí zemětřesení o velikosti 6,1 až 6,3 stupně Richtera."

Podle odhadů odborníků existuje 70 procentní pravděpodobnost podobného zemětřesení v následujících třiceti letech. Následná tsunami by zabila dalších nejméně 323 000 obyvatel a škody, především na pobřeží, by se vyšplhaly na 215 bilionů jenů (1,6 bilionu liber).

Na konci videa se uvádí, že by měli mít obyvatelé neustále zásoby jídla a vody nejméně na tři dny.  

Poslední zemětřesení o síle pěti stupňů zasáhlo oblast severovýchodně od Tokia letos v červenci. Během zemětřesení 11. března 2011 poklesly některé části Japonska asi o metr do moře. Následná tsunami tím pádem překonávala o to nižší zábrany vlnolamů a dostala se do vnitrozemí hlouběji, než je obvyklé. Ten den přišlo o své domovy na 400 tisíc Japonců.  

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), noa takahashi

Tagy článku