Japonské firmy plánují během 10 lety postavit samořiditelné nákladní lodě. Inspiroval je Rolls-royce

Japonské firmy plánují během 10 lety postavit samořiditelné nákladní lodě. Inspiroval je Rolls-royce
Autor: flickr.com|Popisek: nákladní loď
19 / 06 / 2017, 18:00

Několik japonských firem chce během dekády postavit nákladní lodě, které by nepotřebovaly k řízení člověka.

Podle firem, které chtějí takové lodě postavit, by se v prvé řadě snížil počet nehod, za něž by mohl právě člověk. Několik předních japonských firem, které se stavěním lodí zabývají, proto spojily své síly a plánují postavit plavidla, která by již v roce 2025 nepotřebovala k řízení člověka a byla tak plně autonomní.

Inspirací jim byla světoznámá automobilka Rolls-Royce, která minulý rok oznámila, že pomůže vyvíjet a stavět samořiditelné lodě bez lidské posádky. Rolls-Royce má sama v plánu do roku 2020 postavit loď, která by byla řízena na dálku a plně autonomní moderní ,,oceánské" plavidlo do roku 2035.

Pokud by lodě byly skutečně uvedeny v roce 2025 do provozu, ,,uměly" by samy shromažďovat data například o počasí, dopravní informace a v neposlední řadě by dokázaly automaticky naplánovat nejkratší, nejefektivnější a také nejbezpečnější cestu do cíle.

Společnosti Mitsui OSK Lines, Nippon Yusen a další firmy chtějí do projektu investovat stovky milionů dolarů. Nejvíce peněz bude stát vyvíjení potřebné ,,samořiditelné" technologie. Firmy plánují postavit zatím 250 lodí s touto technologií.

Je zajímavé, že i evropské země zvažují investice do projektu samořiditelných lodí bez posádky. Například Norsko už oznámilo, že plánuje uvést příští rok autonomní elektrickou nákladní loď , která bude vézt hnojiva. Zatím se bude pohybovat mezi třemi přístavy na jihu země.

 

psali jsme:

VIDEO: Yara Birkeland - první nákladní ,,robotická loď", která nebude potřebovat k řízení člověka

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace