Japonské válečné lodě poblíž horkého Jihočínského moře

Japonské válečné lodě poblíž horkého Jihočínského moře
Autor fotografie: By PH1 Dennis C. Cantrell, U.S. Navy [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Ariake (DD 109)
04 / 04 / 2016, 12:30

Dva japonské torpédoborce a ponorka zakotvily v neděli ve filipínském přístavu, pouhých 200 kilometrů od diskutabilního Jihočínského moře.

"Návštěva je projevem trvalé podpory regionálnímu míru a stabilitě a zvýšení námořní spolupráce mezi sousedními námořnictvy," řekl mluvčí filipínského námořnictva Lued Lincuna.

Podle fotografa agentury AFP byl jeden z japonských torpédoborců (Ariake) vybaven protiponorkovým vrtulníkem. Japonské lodě připluly v předvečer vojenského cvičení USA a filipínské armády, které má odradit Čínu od neočekávaných kroků.

Filipíny jsou oproti Číne v jednoznačné nevýhodě, co se týče armády a proto se obrací na spojence jako je Japonsko nebo USA. 

V únoru Japonsko podepsalo dohodu s Filipínami o dodávkách vojenské techniky a to včetně protiponorkových letadel a radarových technologií.

Napětí v Jihočínském moři, přes které proplouvá asi jedna třetina světové ropy, vzrůstá během posledních měsícu, kdy Čína transformovala útesy v moři do umělých ostrovů schopných fungovat jako vojenské základny.

Na Jihočínské moře ale vznášejí nároky i Filipíny, Vietnam, Brunej, Malajsie a Tchaj-wan.

Filipíny požádala tribunál zaštítěný OSN, aby čínské námořní nároky označil jako nezákonné a vláda očekává rozhodnutí v tomto roce.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku