Japonské válečné lodě poblíž horkého Jihočínského moře

Japonské válečné lodě poblíž horkého Jihočínského moře
Autor: By PH1 Dennis C. Cantrell, U.S. Navy [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Ariake (DD 109)
04 / 04 / 2016, 12:30

Dva japonské torpédoborce a ponorka zakotvily v neděli ve filipínském přístavu, pouhých 200 kilometrů od diskutabilního Jihočínského moře.

"Návštěva je projevem trvalé podpory regionálnímu míru a stabilitě a zvýšení námořní spolupráce mezi sousedními námořnictvy," řekl mluvčí filipínského námořnictva Lued Lincuna.

Podle fotografa agentury AFP byl jeden z japonských torpédoborců (Ariake) vybaven protiponorkovým vrtulníkem. Japonské lodě připluly v předvečer vojenského cvičení USA a filipínské armády, které má odradit Čínu od neočekávaných kroků.

Filipíny jsou oproti Číne v jednoznačné nevýhodě, co se týče armády a proto se obrací na spojence jako je Japonsko nebo USA. 

V únoru Japonsko podepsalo dohodu s Filipínami o dodávkách vojenské techniky a to včetně protiponorkových letadel a radarových technologií.

Napětí v Jihočínském moři, přes které proplouvá asi jedna třetina světové ropy, vzrůstá během posledních měsícu, kdy Čína transformovala útesy v moři do umělých ostrovů schopných fungovat jako vojenské základny.

Na Jihočínské moře ale vznášejí nároky i Filipíny, Vietnam, Brunej, Malajsie a Tchaj-wan.

Filipíny požádala tribunál zaštítěný OSN, aby čínské námořní nároky označil jako nezákonné a vláda očekává rozhodnutí v tomto roce.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace