Japonsko chce po USA nový výkonný radar na obranu proti KLDR. Americká vláda zatím váhá

Japonsko chce po USA nový výkonný radar na obranu proti KLDR. Americká vláda zatím váhá
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: raketa
01 / 09 / 2017, 14:30

Japonsko vyjádřilo své obavy z KLDR. Požaduje po USA nový výkonný radar a posílit protivzdušnou obranu.

Japonsko vyjádřilo své zvýšené obavy o bezpečnost poté, co KLDR odpálilo balistickou raketu střední vzdálenosti, která letěla přes Hokkaidó. Japonská vláda je na druhé straně znepokojena tím, že USA zatím odmítají zemi vybavit novým výkonným radarem Spy-6, bez něhož nelze vybudovat účinnou protiraketovou obranu.

psali jsme: Rusko: "Americký protiraketový štít je bezprostřední hrozba pro naší národní bezpečnost"

Japonsko má také zájem vybudovat do roku 2023 pozemní verzi systému komplexu protivzdušné obrany Aegis Shore (Ballistic Missile Defence - BMD) jako další prvek obrany proti hrozícím severokorejským raketám. Japonští vojenští představitelé již měli možnosti vidět ukázku technologie Spy - 6, který významně zvyšuje dosah radarů BMD.

Japonsko začíná však být znepokojeno zejména tím, že se s USA zatím nedohodlo na podmínkách pořízení na pořízení vysoce výkonného radaru Spy-6, jenž je součástí protiraketové obrany Aegis Ashore. Podle japonských vládních činitelů může neochota USA v tomto směru učinit Japonsko zranitelné vůči možným raketovým útokům v budoucnu.

Vyslovilo obavy, jestli americký závazek bránit svého spojence ještě vůbec platí. O platnosti závazku však ujistil nový americký velvyslanec v Japonsku William Hagerty, který 18. srpna prohlásil, že americko-japonské spojenectví je ,,největší na Zemi". Podobné prohlášení učinil i předseda sboru náčelníků štábů generál Joseph Dunford, když řekl, že toto partnerství je ,,neotřesitelné".

psali jsme: KLDR potvrdila odpálení další mezikontinentální balistické rakety

Podle agentury Reuters však japonská poptávka po zmíněném radaru zůstává nevyslyšena, i když Japonsko již formálně požádalo Američany, aby za zatím nespecifikovaných podmínek mohlo radar Spy-6 vlastnit. Reuters informuje, že americké námořnictvo tuto myšlenku podporuje, zatímco Agentura pro protiraketovou obranu, která je zodpovědná za vyvíjení technologie BMD, projevila daleko menší ochotu.

Následující týdny tak podle komentátorů ukážou, jak pevné je ,,nerozborné" americko-spojenectví, které se týká vojenských záležitostí.

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace