Japonsko se chystá vypustit radioaktivní materiál z fukušimské elektrárny

Japonsko se chystá vypustit radioaktivní materiál z fukušimské elektrárny
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: tsunami
12 / 04 / 2016, 18:00

Pět let po ničivém zemětřesení v Japonsku se chystá vypuštění části radioaktivního materiálu z fukušimské elektrárny.

Japonsko se rozhodlo k riskantnímu kroku. Hodlá vypustit část radioaktivního materiálu ze zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě. Jedná se o látku tritium, radioaktivní izotop vodíku. Elektrárna byla zdevastována zemětřesením a následným tsunami v březnu 2011. Dále se však potýkala především s únikem radioaktivní vody. V roce 2014 uniklo z elektrárny zhruba 100 tun, což vyvolalo velké obavy ze strany japonské vlády i expertů.

Radioaktivní materiál je téměř nemožné odstranit z velkého kvanta vody, která v současnosti slouží k ochlazování zhroucených jader reaktoru. A vody je stále podle expertů potřeba na jejich chlazení. Jedná se zhruba o 300 tun vody denně. Problém je zejména ten, že část vody stále uniká do oceánu. 

Velké nádrže vody seřazené okolo elektrárny, kterých je podle odhadů asi tisíc, byly zbaveny radioaktivního cesia, stroncia, ale nikoliv tritia. To se následně uskutečnilo až ve specializovaných laboratořích.

Někteří vědci však tvrdí, že tritium je stále potřebné pro provoz elektrárny, navíc tritium může znamenat zdravotní hrozbu pro lidi. Naopak jejich oponenti s tím nesouhlasí a tvrdí, že vypuštění tritiem kontaminované vody do oceánu nepředstavuje větší riziko pro lidské zdraví a životní prostředí. 

Tritium není v této době jediným problém, s nímž se elektrárna potýká v podstatě pět let. Vrásky na čele dělá jaderným expertům nedokonalá stabilizace elektrárny jako takové, zapotřebí je pak především nová technologie k úplnému vyřazení zničených reaktorů. 

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace