Japonsko se účastní americko-australských válečných cvičení proti Číně

Japonsko se účastní americko-australských válečných cvičení proti Číně
Autor: Talisman Sabre|Popisek: Fregata HMAS Perth v Darwinu
06 / 07 / 2015, 13:30

Poprvé se Japonsko kvůli vzrůstajícímu napětí s Čínou přidalo k vojenským cvičením pořádaným převážně Spojenými státy a Austrálií. Důvodem jsou ostrovy v jihočínském moři.

Od víkendu začala rozsáhlá dvoutýdenní vojenská námořní a vzdušná cvičení pod názvem "Talisman Sabre" v severním teritoriu a Queenslandu. Účastní se jich na 30 tisíc vojáků z USA a Austrálie. Připojilo se k nim i 40 vojáků z japonské armády z pozemních obranných sil. Japonsko se dostalo do sporu s Čínou kvůli ostrovům Senkaku ve východním Čínském moři.

„Je to velice důležité spojenectví,“ uvedl australský premiér Tony Abbot. „Je to důležitý vztah, právě v tuto chvíli čelíme důležitým výzvám na mnoha místech světa, ale především na Blízkém východě."

Austrálie začala s Japonskem budovat strategické vztahy a oznámila také nákup japonské ponorky Soryu, která bude navíc vybavena americkými zbraněmi. Na cvičení se spolupodílí také další spojenci USA jako Singapur, Malajsie, Vietnam, Indie a Filipíny.

Vojenské cvičení se koná již po šesté a to od chvíle, kdy Čína začala být ekonomickou a strategickou hrozbou. Peking buduje v Jihočínském moři umělé ostrovy, kde rozmisťuje mobilní dělostřelecké systémy. Situace graduje poslední půl rok, kdy satelitní snímky ukázaly masivní rozšiřování ostrovů o tisíce metrů čtverečních. Čína tvrdí, že ostrovy jsou v čínském teritoriu.

Jihočínské moře se stává díky čínské expanzi velkým bezpečnostním rizikem a místem možného budoucího konfliktu.

Zdroj: The Guardien, NZDefenceForceTalisman Sabre

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace