Japonsko spustilo na vodu nosič vrtulníků, Čína se zlobí

Japonsko spustilo na vodu nosič vrtulníků, Čína se zlobí
Autor: „JS Izumo (DDH-183) just after her launch“ od Dragoner JP – http://p.twipple.jp/4UvLq. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Vrtulníkový torpédoborec Izumo
01 / 04 / 2015, 11:00

Japonsko má od druhé světové války ústavou zakázáno vlastnit nosiče útočných letadlových lodí. Proto používá lehké nosiče vrtulníků nazvané vrtulníkový torpédoborec.

Včera byla v Jokohamě slavnostně pokřtěna první loď třídy Izumo, největší japonská loď od druhé světové války. Loď dostala jméno Izumo, celkem byly objednány dva kusy, které mají nahradit starší lodi třídy Širane.

Hlavním úkolem těchto lodí je hlídání ponorek, případně přeprava výsadku nebo i doplňování paliva jiným lodím. Celkem je schopná nést až 30 vrtulníků, trup a nástavby jsou projektovány v duchu Stealth.

Japonská loď měří 248 metrů a má plná výtlak 27 000 tun, dosahuje rychlosti až 30 uzlů. Vyzbrojena je dvěma kanónovými systémy Phalanx a třemi raketovými RAM.

Japonsko tak reaguje na čínské zbrojení, jež zahrnuje plány na stavbu letadlových lodí. První čínská letadlová loď byla spuštěna na vodu v roce 2012. Čína zvyšuje neustále svůj rozpočet na zbrojení a utrácí stovky miliard dolarů za nové zbrojní systémy.

Pro rok 2015 vyčlenila Čína na svoji obranu téměř 143 miliard dolarů, Japonsko ve stejném období utratí 42,1 miliardy dolarů, což je ale vzhledem k počtu obyvatel na hlavu téměř 3x víc než Čína.

Mluvčí čínského ministerstva obrany spuštění Izumo komentoval takto: „Díky historickým zkušenostem, jakékoliv akce Japonska na poli vojenském či bezpečnostním stojí za bdělost jejich asijských sousedů.“

Čína naopak konfliktně považuje celé Jihočínské moře za své, což způsobuje třenice s Brunejí, Malajsií, Filipínami, Vietnamem a samozřejmě i s Taiwanem.

Zdroj: DefenseNews, Wikipedia

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace