Japonskou kontroverzní svatyní otřásl výbuch, zranění nejsou

Japonskou kontroverzní svatyní otřásl výbuch, zranění nejsou
Autor fotografie: „Yasukuni Shrine 201005“ od Wiiii – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Svatyně Yasukuni
23 / 11 / 2015, 17:30

Tokio 23. listopadu (ČTK) - Menší exploze otřásla dnes kontroverzní tokijskou svatyní Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Policie má podezření, že na místě někdo nastražil výbušné zařízení, uvedla agentura AP. Žádné oběti ani zraněné si exploze nevyžádala.

Svatyni každoročně navštěvuje u příležitosti různých svátků řada japonských politiků nebo tam posílají dárky. To opakovaně vyvolává kritické reakce ze strany Číny a Jižní Koreje, které se v minulém století staly obětí japonské válečné agrese.

Hasiči, kteří byli do svatyně dnes telefonicky přivoláni společně s policií, sdělili, že výbuch poničil veřejné záchodky. Co explozi způsobilo, zatím úřady neoznámily.

Veřejnoprávní televize NHK nicméně uvedla, že na místě byly nalezeny dráty a baterie, které mohly být součástí výbušného zařízení. Policisté se podle televize chystají prohlédnout záběry z bezpečnostních kamer, které by mohly odhalit, kdo za výbuch nese odpovědnost.

Na místo byli podle agentury Reuters vysláni také pyrotechnici, aby zneškodnili podezřelé předměty, které nevybuchly.

Názory na svatyni Jasukuni rozdělují japonskou veřejnost. Někteří poslanci trvají na tom, že budou ve jménu patriotismu svatyni oficiálně navštěvovat, jiní namítají, že takové návštěvy oslavují historické chyby Japonska. Císař Akihito svatyni Jasukuni nenavštěvuje a v posledních dvou letech tam nebyl ani premiér Šinzó Abe.

Mnozí Japonci mají ke svatyni citový vztah, protože během válek si vojáci navzájem slibovali, že pokud zemřou, setkají se znovu v Jasukuni. Přeživší a rodiny padlých tvrdí, že jiný památník by nebyl adekvátní náhradou, protože duše vojáků odcházejí do Jasukuni.

Dnes je v Japonsku státní svátek (Den práce) a do Jasukuni zamířila řada japonských rodin a turistů.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Mnozí obyvatelé těchto zemí mají pocit, že Japonsko se stále ještě dostatečně za válečná zvěrstva neomluvilo.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.