Japonský císař Akihito chystá abdikaci. Kvůli vysokému věku a zdravotním potížím

Japonský císař Akihito chystá abdikaci. Kvůli vysokému věku a zdravotním potížím
Autor fotografie: Shawnc / CC BY 3.0|Popisek: Císař Akihito a císařovna Michiko při návštěvě Kanady 10. července 2009
13 / 07 / 2016, 17:30

AKTUALIZOVÁNO / Japonský císař Akihito nemá v úmyslu abdikovat, píše AFP s odvoláním na agenturu, která se stará o císařské záležitosti. O bezprecedentním rozhodnutí monarchy informovala ve středu státní televize NHK, jež citovala zdroje z paláce.

Akihito je japonským císařem od roku 1989. Japonský císař Akihito, kterého hostil v roce 2002 i tehdejší český prezident Václav Havel, prohlásil, že brzy skončí ve svém úřadu. Jako důvod uvedl svůj vysoký věk a především vleklé srdeční problémy a prodělanou rakovinu prostaty. Vládu má po něm převzít korunní princ Naruhito.

Chystaná Akihitova abdikace nemá v historii moderního Japonska obdoby. Dosluhující císař bude prvním v dějinách, který dobrovolně odstoupí ze svého úřadu. Jak uvedla japonská televize NHK, bude to ,,bezprecedentní krok v moderním Japonsku". 

Podle agentury Kyodo zvažoval Akihito svou abdikaci asi rok, když s tímto úmyslem obeznámil své nejbližší okolí. O přesném datu odstoupení Akihita ze své funkce zatím japonská média neinformovala. Sám Akihito oficiální prohlášení teprve chystá.

Akihito je nejstarším synem císaře Hirohita a jeho manželky, císařovny Nagako. Od roku 1987 vzhledem k vysokému věku svého otce jej v nezbytných záležitostech zastupoval. O dva roky později, kdy Hirohito zemřel, se stal oficiálně japonským císařem.

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.