Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo silné zemětřesení

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo silné zemětřesení
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Záběry z dronu
16 / 04 / 2016, 13:00

Japonsko bylo zasaženo velmi silným zemětřesením o síle 7,4 stupně Richterovy stupnice

Japonský ostrov Kjúšú byl zasažen silným zemětřesením. Podle odhadů je mrtvých asi 30, zraněných 1 500 a další desítky lidí jsou uvězněny pod sutinami, ochromena je doprava. Další následné otřesy se očekávají. Do akce bylo nasazeno kolem 20 000 vojáků, aby pomáhali se záchrannými pracemi. Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že další síly budou povolány podle potřeby. 

Po masivním zemětřesení, které postihlo Japonsko v roce 2011, se poblíž města Kumamoto odehrály další velké otřesy. Ty začaly již včera a měly sílu 6,2 Richterovy stupnice. Původní odhady hovořily o 9 mrtvých, jenže po dalším silném otřesu je jich hlášeno asi 30.. Zhruba 200 000 lidí je bez elektrického proudu, nefunguje železniční doprava a letiště Kumamoto je momentálně mimo provoz.

Místní prefektura pak hlásila, že kolem 50 000 lidí bylo evakuováno, protože se pod tíhou silného zemětřesení bortí budovy. Bezprostřední nebezpečí nyní hrozí u městečka Nišihara v zasažené oblasti, která přehrada hrozí prasknutím. Lidé již byli evakuování a zároveň vyzváni, ať nepropadají panice. Nadále však hrozí sesuvy půdy a silný vítr. Špatné počasí má v postižených oblastech trvat i příští týden.

Po masivních otřesech se probudila k životu i sopka Aso, která je jednou z největších na světě. Po malém výbuchu ze sopky stoupá sto metrů vysoký dým.

Co je však horší, japonští meteorologové předpovídají, že zmíněné otřesy se ozvou i nadále během příštího týdne. Dá se tedy předpokládat, že lidský i materiální rozsah škod ještě poroste. Japonský premiér Abe prohlásil, že se úřady snaží zjistit rozsah škod a informovat v maximálně možné míře obyvatele o aktuální situaci.

 

 

Zdroj: aktualne.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace