S dobou jarních a letních dovolených vycestují statisíce lidí do zahraničí. Po dobu nepřítomností obyvatel v domech a bytech se zvyšuje riziko vloupání. Vyhněte se nejčastějším přešlapům, kvůli kterým nevědomky usnadňujete zlodějům práci.
Přílišná otevřenost na sociálních sítích
Současná facebooková generace je nadmíru sdílná během komunikace na sociálních sítích. Zejména mladí lidé se rádi pochlubí svými plány na exotickou dovolenou, prozradí, kdy vyrazí a na jak dlouho. Opatrní mnohdy nebývají ani jejich rodiče, kteří na sociálních sítích dávají na odiv své majetkové poměry a zveřejňují fotografie cenností. „Jedni ani druzí si neuvědomují, že veřejně přístupné a nijak nechráněné profily slouží zlodějům jako vodítko. Snadno a rychle si pak zmapují terén a půjdou najisto,“ varuje Ivan Pavlíček z firmy Next, odborník na zabezpečení domácností.
Zatažené žaluzie jako signál pro zloděje
Zloději snadno vstupují do obydlí oknem. Stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.
Náhradní klíče visící v opuštěném bytě
Nenechávejte v domě či bytě volně viset náhradní klíče, raději je po dobu vaší nepřítomnosti svěřte příbuzným nebo sousedovi. Přemýšlejte krok dopředu: pokud už se k vám zloději dostanou oknem, budou se snažit odejít dveřmi. Bezpečně uloženým duplikátem klíče jim tak stížíte možnost odnášení lupu. Pamatujte také na drobné cennosti a důležité dokumenty, které uložte před odjezdem do trezoru.
Chybí domluva se sousedem
Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomu využít třeba elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. „Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky,“ doporučuje na závěr Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení z firmy Next.
Zdroj: Next