Jarní dovolená - začíná sezona lupičů

Jarní dovolená - začíná sezona lupičů
20 / 03 / 2014, 06:58

 

Přílišná otevřenost na sociálních sítích

Současná facebooková generace je nadmíru sdílná během komunikace na sociálních sítích. Zejména mladí lidé se rádi pochlubí svými plány na exotickou dovolenou, prozradí, kdy vyrazí a na jak dlouho. Opatrní mnohdy nebývají ani jejich rodiče, kteří na sociálních sítích dávají na odiv své majetkové poměry a zveřejňují fotografie cenností. „Jedni ani druzí si neuvědomují, že veřejně přístupné a nijak nechráněné profily slouží zlodějům jako vodítko. Snadno a rychle si pak zmapují terén a půjdou najisto,“ varuje Ivan Pavlíček z firmy Next, odborník na zabezpečení domácností.

Zatažené žaluzie jako signál pro zloděje

Zloději snadno vstupují do obydlí oknem. Stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.

Náhradní klíče visící v opuštěném bytě

Nenechávejte v domě či bytě volně viset náhradní klíče, raději je po dobu vaší nepřítomnosti svěřte příbuzným nebo sousedovi. Přemýšlejte krok dopředu: pokud už se k vám zloději dostanou oknem, budou se snažit odejít dveřmi. Bezpečně uloženým duplikátem klíče jim tak stížíte možnost odnášení lupu. Pamatujte také na drobné cennosti a důležité dokumenty, které uložte před odjezdem do trezoru.

Chybí domluva se sousedem

Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomu využít třeba elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. „Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky,“ doporučuje na závěr Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení z firmy Next.

Zdroj: Next

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.