Jaroslaw Kaczynski varoval EU, aby nezasahovala do vnitřních záležitostí země

Jaroslaw Kaczynski varoval EU, aby nezasahovala do vnitřních záležitostí země
29 / 07 / 2016, 20:45

Evropská unie se rozhodla dát Polsku tříměsíční ultimátum - buď posílí pravomoci ústavního soudu, nebo ho čekají sankce.

Ty by mohly mít podobu pozastavení hlasovacích práv v rámci rozhodovacích procesů EU. Unie se totiž bojí, že v Polsku je demokracie v ohrožení. Informaci zveřejnil server parlamentnilisty.cz s odvoláním na Express.co.uk.

„Tento proces je zcela mimo unijní dohody,“ obořil se předseda polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. „Není to nic jiného než šťastný pokus pro pobavení Evropské komise a jejích byrokratů.“

Podle něj bylo britské referendum o členství v EU jasnou známkou rostoucí nespokojenosti Evropanů se současnou Evropskou unií. „Brexit nám ukázal, v čem tkví problémy. Pokud je nevyřešíme, nezabránime, ale naopak posílíme protiunijní hnutí v mnoha zemích EU,“ podotkl Kaczynski.

Polsko bylo Brexitem zaskočeno stejně jako všechny ostatní členské země, zároveň tím však přišlo o svého nejsilnějšího spojence v boji proti bruselské byrokracii. PiS se za dobu svojí vlády zasadila o změny v ústavním soudu a ve veřejnoprávních médiích, což Brusel považuje za ohrožení demokracie.

„Polsko je suverénní stát. Chceme ta samá práva, jako ostatní země EU. Ne víc, ale ani ne míň,“ dodal Kaczynski a označil hrozby ze strany EU za předčasné. „Vystavují komisi riziku, že přijde o autoritu nezbytnou pro plnění její funkce, popsané v unijních smlouvách.“

Zároveň však zdůraznil, že Polsko je evropskou zemí a Poláci se rozhodně cítí jako Evropané. „Devadesát procent občanů by bylo proti vystoupení z EU. My Poláci jsme a zůstáváme přesvědčení Evropané,“ prohlásil.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.