Je čas se bránit

Je čas se bránit
Popisek: ilustrační foto
13 / 09 / 2015, 09:45

Nebojte, nevyzýváme k válce ani hromadnému zbrojení nebo útokům na menšiny. Pouze bychom byli rádi, kdybyste se zamysleli na pár podněty.

Dnes a denně čteme a slyšíme z médií o různých případech napadení, přepadení, loupeže a mnoha dalších. Vesměs se dá říci, že jsme se přestali, bránit takže jsme pro tyto kriminální živly snadným cílem. Obecná zásada vše vydat a doufat že Vás útočník nezabije sice má svoji logiku, ale co se více zamyslet na předcházením těchto situací?

Vůbec tu nebagatelizujeme situace kdy jde o život a kdy pokud člověk nemá trénink nebo adekvátní vybavení, je lepší vydat peněženku a snažit se dělat že tam nejsme. Kdo by se chtěl prát s feťákem který má v ruce špinavý nůž? Na druhou stranu 9mm pistole v ruce přesvědčí i takovéhoto týpka, že to nebyl nejlepší nápad.

Klasickým kriminálním situacím se dá v mnohém předcházet, nechodit na místa kde to není úplně nebezpečné, dávat pozor na dění kolem sebe a to vlastně vůbec neřešíme zbraně. Důvodem k tomuto článku jsou poslední události v ČR, kdy došlo k napadení studentů střední školy a vyhasl při tom lidský život. Národ se dnes štěpí do dvou skupin, ti jedni říkají že zbytečně a bylo by lepší nic nedělat, druhá část považuje toho chlapce za hrdinu a je třeba říci že svojí spolužačce za cenu vlastního zachránil život. Nechceme to zde vyřešit ani odsoudit, prostě se nebál něco udělat. R.I.P.

Jak by asi situace vypadala, kdyby byli všichni proškolení pro chování v takovéto situaci? Přiznejme si, že lidé v dnešním chvatu nemají čas skoro na nic. Pamatuji si branná cvičení na základní škole, kde se probíhala první pomoc, chování při jaderném výbuchu a mnoho dalších věci. Pro děti relativně zábava, ale základní pointu to mělo. Stokrát opakovanou věc po stoprvní uděláte automaticky. Možná kdyby se úřady zamyslely nad myšlenkou edukace národa v tomto smyslu už od základních škol, bylo by více připravených.

Asi nikomu se nechce zemřít a v dnešní době už ani nastavovat vlastní kůži za někoho jiného. Nedivím se. Představte si situaci kdy útočník s nožem ohrožuje skupinku lidí. Nikdo nic neudělá, útočník vítězí. Jeden proti němu vystoupí a je velmi pravděpodobné že to špatně dopadne. Všichni vystoupí a konec si doplňte sami. Pokud by běžný útočník věděl, že nebezpečí hrozí primárně jemu, protože populace je připravena, mnoho z nich si to rozmyslí ještě než něco začne.

Nelze zabránit nebo předcházet všem nehodám a kriminálním činům. Podnětem pro tento článek je celková apatie národa, který se přestal starat sám o sebe. Socialistické heslo „Lidé bďete“,  je dnes znovu aktuální. Nikoli však v politickém slova smyslu, ale ve smyslu obrany života a zdraví. Svazujeme se obrovskou byrokracií, EU nám chce zakazovat a regulovat zbraně, ale nikdo neřeší primární otázky kolektivní ochrany osob.

Tak tolik za nás a zkuste se nad tím zamyslet.

Převzato se souhlasem autora ze serveru survival.time4men.cz

 

Tagy článku