Je demokracie nejlepším způsobem vlády?

Je demokracie nejlepším způsobem vlády?
Autor fotografie: pixabay.com
09 / 11 / 2017, 18:00

Ne všichni chtějí či souhlasí s demokratickým uspořádáním společnosti. Je to dobře, nebo špatně?

Sociologický ústav AV ČR provedl nedávno průzkum mezi středoškoláky, jichž se ptal, zda považují demokracii za nejlepší způsob vládnutí. 58% z nich odpovědělo ano, nicméně na další otázku, zda je za určitých okolností lepší diktatura než demokracie, odpověděl každý třetí, že ano.

Je to alarmující zjištění, nebo jen odráží hluboké změny ve společnosti, kterými prošla od roku 1989, kdy padla diktatura jedné strany? Průzkum má každopádně souvislost i se současnou politickou situaci, kdy voliči dali jasnou přednost těm stranám, které chtějí ukrojit část zastupitelské demokracie, která je v podstatě výdobytkem sametové revoluce. Zřetelnější je také volání po vládě silné ruky, což bylo například před deseti či patnácti lety nemyslitelné.

psali jsme: Demokracie bolí: Nezvítězil můj kandidát? Já vám ukážu!

Tento trend souvisí jednak s oslabováním tradičních stran, což jsme názorně viděli po parlamentních volbách, a nedůvěrou občanů v některé instituce, které by měly být nositelem demokratických a státotvorných myšlenek. Na druhé straně to otevírá široký a prakticky neomezený prostor pro jednoduchá, úderná řešení, které mohou být při své aplikace velmi nebezpečné. Rozhodující ovšem je, že v dnešní době po nich roste poptávka. Průzkum tak vlastně ukázal, že společnost a vzdělávací instituce pěstují ve studentech či mladých lidech menší sounáležitost s demokratickými myšlenkami, na nichž stojí česká státnost od roku 1918. Neříkají jasně, proč by se měly demokratické ideály v mladých lidech pěstovat.

psali jsme: Jak jde dohromady komunismus a demokracie? Soudružka Semelová ráda vysvětlí

Na druhé straně je nutno si uvědomit, že většina lidstva na světě nežie v demokratických systémech či režimech. Svoboda, kterou mladí lidé či ,,mileniálové" považují za naprostou samozřejmost, není integrální součástí mnoha států na světě, protože ji tam nikdy neměliy a nechtějí mít. Pokud budou však oslabovat veřejné instituce, které mají být nositelem demokracie a svobody, tradiční strany vyklidí pole stranám, které mají v programu autoritářské pojetí vedení státu, pak se nesmíme divit, že za pár let může i v českých podmínkách vyrůst diktátor. Pak už ale na pozdní nářky nebude prostor.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - Tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace