Je izraelský voják vrahem, nebo hrdinou? Otázka nadmíru složitá

Je izraelský voják vrahem, nebo hrdinou? Otázka nadmíru složitá
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: vojáci
07 / 01 / 2017, 09:00

KOMENTÁŘ

Obrovskou vlnu zájmu vzbudil izraelský vojenský soud, který se konal s vojákem Elorem Azariou, který zastřelil zraněného teroristu. Ten předtím zaútočil na izraelské vojáky.

Jedni Azariu prohlašují, že zabil již zneškodněného teroristu z pomsty, proto je vinen, což ostatně i prohlásil soud, druzí však upozorňují na fakt, že Palestinec měl mít pod bundou vestu s výbušninou. Měl by tedy dostat Azaria milost, ke které vyzývá i izraelský prezident Benjamin Netanjahu, nebo jít do vězení? Je voják hrdinou, či vrahem?

Samozřejmě vždy záleží na konkrétních okolnostech. Pokud byl Palestinec již na zemi předtím zneškodněný a neohrožoval tedy již své okolí, jedná se o zabití, i když se jednalo o teroristu. Pokud muž opravdu ohrožoval své okolí a prokázalo by se, že měl pod bundou vestu s výbušninami, které mohly způsobit masakr, jeho zastřelení by potom nebylo jen nezbytné, ba přímo žádoucí.

Ale můžeme tento citlivý případ rozsoudit my, kteří na místě nebyli a neznáme tak konkrétní skutečnosti případu? Jen těžko. Na Azariu se tak jednoduše nedá dívat jako na někoho, kdo je vrahem. Na druhé straně to není ani hrdina. Alespoň do té doby, než přestane být veřejnost v tomto případě tak ostře rozdělená.

 

psali jsme:

Vojenský soud uznal vojáka vinným ze zabití zraněného teroristy

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace