VIDEO: Pokud mi betonový zátaras zachrání život, je jedno, jestli má zelenou či fialovou barvu, řekl předseda ASIS CZ Jaromír Průša

VIDEO: Pokud mi betonový zátaras zachrání život, je jedno, jestli má zelenou či fialovou barvu, řekl předseda ASIS CZ Jaromír Průša
02 / 11 / 2017, 15:00

Podle předsedy české pobočky společnosti ASIS Jaromíra Průšy je nutné věnovat pozornost zabezpečení tzv. měkkých cílů. Řekl to ve vysílání ČT.

Jaromír Průša ve vysílání pořadu Studio 6 v ČT zmínil, že je nutné i vzhledem k blížícímu se předvánočnímu času věnovat pozornost ochraně a zabezpečení zejména tzv. měkkých cílů, potažmo menších veřejných akcí stojících mimo hlavní pozornost.

 psali jsme: Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle

Podle Průšy je důležité si udělat bezpečnostní analýzu každým provozovatelem či majitelem měkkého cíle. ,,Je důležité si udělat tzv. bezpečnostní analýzu, rozhodnout se, co chci chránit a proti komu. Provozovatelé by se měli spojit s odborníky z řad policie či experty ze soukromého bezpečnostního sektoru" vyjmenoval Průša nejdůležitější opatření. Zajistit by si měli též ochrannou službu a informovat návštěvníky na svých webových stránkách, co se může do prostoru vnášet a co nikoliv. Neměly by chybět ani evakuační plány v případě možného útoku.

Podle Průšy je ČR v rámci 1. stupně ohrožení zabezpečeno dobře, přičemž důležité je, že u nás neproběhl žádný teroristický útok. Průša zmínil, že obchodní centra či klíčové dopravní uzly jsou chráněna policisty, eventuálně vojáky, takže současná bezpečnostní opatření jsou dostačující.

psali jsme: Audit národní bezpečnosti: Ochrana měkkých cílů

Co se týče betonových zátarasů na Staroměstském náměstí, které vzbudily v nedávné době kontroverze kvůli umístění či ,,nevzhlednosti", Průša ve vysílání ČT prohlásil, že není důležité, jakou má zátaras barvu či jak vypadá, ale zda plní svůj účel, to znamená buď úplně zabrání teroristickému útoku, či zmírní jeho dopady. ,,Pokud mi zátaras zachrání život, je jedno, jestli má zelenou či fialovou barvu a jaký má tvar, měl by plnit funkčnost," uvedl Průša k betonovým zátarasům, které ,,vyrostly" na Staroměstském náměstí v září. Podle Průši je rovněž důležité vyzkoušet, zda dodávka či nákladní automobil skutečně zátarasy nepřejede či ,,nepřeskočí".

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.