Je jen otázkou času, kdy ve Švýcarsku dojde k prvnímu teroristickému útoku, varují tajné služby

Je jen otázkou času, kdy ve Švýcarsku dojde k prvnímu teroristickému útoku, varují tajné služby
Popisek: teroristický útok
09 / 05 / 2017, 12:00

Švýcarská tajná služba FIS varuje před teroristickým útokem, který je ,,jen otázkou času".

Tajná služba FIS varovala, že jen otázkou času, kdy džihádističtí teroristé zasáhnou také Švýcarsko. Podle FIS hrozí zemi nejvyšší riziko provedení teroristických útoků, které ochromily západní Evropu.

FIS se obává, že nebezpečí může přijít jak od tzv. osamělých vlků, nebo od malých teroristických skupin. FIS vydala toto varování na bezpečnostní konferenci, která se konala v Bernu, a kde dala k dispozici situační zprávu. Ta obsahuje pro Švýcarsko vysoká bezpečnostní rizika.

související: Trump vs. tajné služby. Spor, který Amerika dlouho nezažila

Ministr obrany Guy Parmelin, který se rovněž konference v Bernu zúčastnil, prohlásil, že není nyní otázkou, jestli dojde k teroristickému útoku ve Švýcarsku, ale kde se objeví.

,,Ve Švýcarsku zůstává hrozba terorismu na nejvyšším stupni," konstatuje FIS ve své situační zprávě. ,,Nejpravděpodobnější teroristická hrozba v Evropě, a tedy i ve Švýcarsku bude pocházet od terorismu, který bude motivován džihádem. Budoucí útoky se musí očekávat," píše se dále v situační zprávě FIS.

související: Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna

Na bezpečnostní konferenci v Bernu také zaznělo, že FIS identifikovala více než 500 internetových uživatelů, kteří užívají sociální média k tomu, aby šířili džihádistické myšlenky.

Obavy z možného teroristického útoku, který má zasáhnout Švýcarsko, probíhají již od minulého roku. Tehdy podpořili švýcarští voliči zákon, který rozšiřuje pravomoci tajných služeb, aby mohli jednak důsledně monitorovat internetový provoz, a jednak ,,hackovat" cizí počítačové systémy. 

 

psali jsme:

I německé tajné služby nepochopitelně selhaly

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.