Je možné se připravit na možnost únosu?

Je možné se připravit na možnost únosu?
Popisek: Ilustrační foto
04 / 02 / 2016, 09:00

Existují kurzy přípravy na řešení krizových situací?

Od propuštění Čechů ze zajetí uplynul pouhý den, a už se objevují spekulace. Jedná se válku tajných služeb, kdy civilní rozvědka údajně neposkytla informace vojenské rozvědce o tom, že Libanonec Ali Fajád vězněný v Česku, je příslušníkem libanonské zpravodajské služby. Nebo se jedná o školáckou chybu příslušníka Vojenského zpravodajství, které zapříčinila, že celá skupina padla do předem připravené léčky. Otázky, na které se asi nedozvíme odpovědi.

Redakce Security magazínu se pokusila získat informace o tom, jak jsou lidé na takovou nebezpečnou cestu připravování a jaké vlastně mají možnosti.  Vojáci a pracovníci zpravodajských služeb jsou na tyto eventuality připravováni vojenskými specialisty, obsah a forma výcviku podléhá stupni utajení, takže o tomto kurzu nelze získat podrobnější informace. Armáda také pořádá podobné kurzy pro novináře nebo humanitární pracovníky, kurzy probíhají několikrát za rok, a řadový občan na ně v podstatě nemá možnost se dostat.

Kurz speciální přípravy pro krizové situace, zkráceně „Kurz přežití“, pořádá Česká armáda ve Vojenské akademii ve Vyškově. Kurz je určen pracovníkům médií, humanitárním pracovníkům, pracovníkům vládních a nevládních organizací, kteří budou v rámci svého pracovního zařazení působit v krizových oblastech či v oblastech se zvýšeným bezpečnostním rizikem v zahraničí. Na školení se podílí instruktoři a vojáci se zkušenostmi z Afghánistánu či Iráku, stejně tak jako civilní odborníci. Kurz probíhá jednou ročně, zpravidla v měsíci dubnu  (aktuálně 22. - 29. dubna), ale účastníci musí splňovat podmínku pracovního zařazení v organizaci u které se předpokládá pracovní nasazení v krizových oblastech v zahraničí.

Jak se tedy může člověk, který vyjíždí do rizikové oblasti připravit, čemu se má vyhnout a jak se má chovat v případě, že se stane obětí únosu? Musí absolvovat podobný kurz v zahraničí nebo se jej může zúčastnit i v Čechách? Zkusili jsme tedy Google a klíčové slovo "přežití". Vyhledávač najde řadu odkazů na různé agentury, firmy nebo i jednotlivce, kteří tuto službu nabízejí.

Jedná se především o kurzy přežití v přírodě nebo v drsných podmínkách. Na českém trhu jsme našli pouze jedinou firmu, která podobné kurzy nabízí. Jedná se o společnost Thor Tactical, byla založena bývalými příslušníky elitní jednotky Vojenské Policie SOG. Tedy lidmi, kteří si prošli armádním výcvikem a byli nasazeni na vojenských misích v Iráku, Kosovu a Afghánistánu.

Podobné kurzy přežití pořádají a to ve dvou druzích. Soukromé kurzy, které dělají na přání klienta a podle jeho požadavků, nebo kurzy přežití pro veřejnost. Právě v těchto kurzech se spíše než o rozdělání ohně několika způsoby, účastníci dozvědí o tom, jak se chovat na území, které je obsazeno nepřátelskými silami, jak se vyhnout hlídkám, jak vypadají miny nebo nástražné výbušné systémy a mnoho dalších užitečných věcí, které je dobré znát, než se vydáte do rizikové oblasti. Jeden z těchto kurzů se zabývá právě tím, jak se chovat v případě zajetí. Na  takový kurz jsme byli pozváni, abychom se jej zúčastnili. Tak uvidíme, zda sebereme odvahu a necháme se zajmout od bývalých elitních vojáků.

Před cestou do rizikové destinace existuje tedy několik možností. Vycestovat do zahraničí a absolvovat přípravu u některé zahraniční společnosti. Požádat o možnost zúčastnit se armádního výcviku a nebo pokusit se najít poskytovatele výcviku v ČR, případně si pořídit  literaturu a připravit se sám. A pak je tu ještě jedna možnost, neudělat nic a doufat a věřit, že zrovna jemu se nic nestane.

Tagy článku

-->