Je nutné přijmout zákon o soukromých bezpečnostních službách, shodli se panelisté na Security summitu

Je nutné přijmout zákon o soukromých bezpečnostních službách, shodli se panelisté na Security summitu
20 / 09 / 2018, 09:15

Security Summit, který se konal na pražském magistrátu, dnes řešil v prvním bloku zejména zákon o SBS, který je podle panelistů potřebný a měl již být přijat před několika lety.

V prvním bloku konference Security summitu se shodli panelisté na tom, že je potřeba přijmout zákon o soukrimých bezpečnostních službách. Poslanec Robert Králíček prohlásil, že zákon už jsme měli mít dávno, protože bezpečnostní hrozby prodělaly velké změny a nadále se rozvíjí. Nyní má konečně šanci zákon o SBS podle Králíčka být přijat.

Další panelista, David Chovanec z ministerstva vnitra, uvedl, že bezpečnost má širší význam. Pozitivní zprávou je, že zákon je v připomínkovém řízení, podle něho během měsíce by mohl být zákon finalizován. Vyzdvihl roli komerčního i neziskového sektoru, které by měly komunikovat na přijetí tohoto důležitého zákonu.

Zdeněk Ondráček z KSČM řekl, že není jednoduché udělat zákon pro zhruba 70 000 lidí pracujících v bezpečnostních službách. Tématem je také bezpečnostní činnost pro vlastní potřebu. Zákon podle něho bude připraven do konce roku, nicméně je podstatné, aby do něho promlouvali odborníci na bezpečnost, jichž moc není. Bezpečnost se stává jedním z klíčových témat společnost, uvedl dále poslanec, už proto je nutné zmíněný zákon přijmout. 

Marek Ulman, právník, který se podílí na tvorbě zákona, otevřel otázku, zda je lepší přijmout zákon o SBS, nebo přijmout komplexní zákon o vnitřní bezpečnosti. 

Bývalý poslanec Martin Lank řekl, že by bylo užitečné udělat komplexní zákon, ale bude to trvat poměrně dlouhou dobu. Čím dříve se začne na takovém zákonu pracovat, tím lépe. Lank dodal, že podobný zákon má Francie či Turecko.

 Podle bezpečnostního experta Davida Rožka by právní norma měla existovat, je potřeba vnímat současné právní normy včetně té o SBS jako důležitou komponentu v rámci protiteroristického zákona.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace