Je operační systém Windows 10 bezpečnostní riziko?

Je operační systém Windows 10 bezpečnostní riziko?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
15 / 08 / 2015, 10:45

Pokud jste paranoidní, nový operační systém rozhodně neinstalujte.

Na webu aeronet.cz byl 11. srpna zveřejněn zajímavý článek o vlastnostech nového operačního systému od Microsoftu "Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací o uživateli, jeho prstech, očích a hlasu!"

Operační systém Windows 10 je ve své podstatě více koncový terminál, než operační systém. 

Šifrujete si komunikaci? Zbytečně

Windows 10 provádí kolekci všech textů zadaných z klávesnice. Texty se ukládají do dočasných souborů a 1x za 30 minut se odesílají na zahraniční servery. Díky sběru informací z klávesnicesi může Microsoft přečíst, co jste psali. 

Autor píše: "Telemetrický server sbírá informace o vaší poloze v síti, IP a geografické poloze.  Footprintpredict předává vaše vstupy z klávesnice vyhledávači Bing od Microsoftu. To je chytré řešení. Pokud např. píšete do chatu o dovolené, Windows 10 pošlou vaše texty odchycené z klávesnice Bingu a vy, když druhý den přijdete na Bing, uvidíte na hlavní stránce vyhledávače nabídky na penziony a hotely na Istrii, protože včera jste na Windows 10 psali „v šifrovaném chatovacím programu“ kamarádovi, že jedete na Istrii. Takže váš „tajný“ rozhovor s kamarádem zná Bing se vším všudy."

Máte nelegální filmy nebo hudbu?

Pokud kdekoliv ve Windows 10 napíšete jméno nějakého známého amerického filmu, Windows 10 začnou samy od sebe po určité chvíli hledat na vašem disku ve složce s médii soubory a indexovat je. Indexovaný soubor je poté anonymně odeslán na tyto servery zhruba do 30 minut při nečinnosti počítače. V budoucnosti můžete mít velký problém.

Všechno co řeknete, může být použito proti vám

Největší problém spatřuje autor v hlasovém portu Windows 10, který je nově vybaven hlasovým asistentem Cortana. Systém reaguje pouze na angličtinu (zatím). Zato však naprosto hrozivě. Hlasové vzorky toho, co řeknete do hlasového portu, jsou okamžitě odesílány na tyto servery Microsoftu.

Windows 10 jsou svým charakterem myšlenkovým posunem k terminálové platformě služeb, která o uživateli sbírá informace, aby mu výměnou za to poskytla maximální servis a přizpůsobení se jeho potřebám. Je zde však velmi vysoké riziko zneužití biometrických dat (hlas, oči, obličej) a informací o soukromí, businessu a rodině uživatele. Zachytávání textů z klávesnice dále představuje vysoké riziko pro bezpečnost, kdy hackeři mohou skrze bezpečnostní díry ve Windows 10 v budoucnu zachytávat z Windows 10 vstupní hesla do emailů, bankovnictví atd. Navíc použití kryptovaných nástrojů pozbývá ve Windows 10 smyslu, protože Windows 10 vidí vaše prsty a slyší, co říkáte. Takže kryptovaný chat anebo kryptované SIP volání vám nepomohou.

Zdroj: AENews, //aeronet.cz/

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace