Je pomočení a pálení Koránu ještě vyjádřením názoru?

Je pomočení a pálení Koránu ještě vyjádřením názoru?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Korán
26 / 02 / 2017, 07:30

KOMENTÁŘ

Mladá Slovenska vyjádřila svůj názor na muslimy a Korán tak, že roztrhala, pomočila a potom spálila Korán. Dala najevo svůj svobodný názor, nebo už se jedná o patologickou nenávist a v krajním případě podněcování k trestnému činu? Odpověď v tomto případě nechám na laskavém čtenáři.

Bavil jsem o o tomto činu s jedním dobrým kamarádem a ten mi říká, abych se vcítil do muslimů, kteří jsou tímto jednáním vysoce pobouřeni. Pro ně je navíc Korán posvátnou ,,knihou knih". Argumentoval jsem tím, že pokud by muslim pomočil a spálil Bibli, reakce křesťanů by rozhodně nebyla tak extrémní, že by chtěli muslima kamenovat, stejně jak po tom nemálo muslimů volá v případě mladé Slovenky. Můj kamarád se zamyslel a v podstatě mi dal za pravdu. Já jsem zas souhlasil s tím, že bych takovou formu potestu nevolil.

Co se týče mladé rozhořčené Slovenky, ta vyjádřila svůj názor z mého pohledu velmi osobitě, až expresivně. Nechci soudit, zda byl spáchán trestný čin, to je samozřejmě věcí policie. Rozhodně však nesdílím názor některých bezpečnostních expertů, podle nichž Slovenka ohrozila bezpečnost státu.

To je poněkud přehnané. Na druhé straně to svědčí o muslimské ,,přecitlivělosti" na cokoli, co má společného s jejich vírou. Kdyby totiž muslim v islámské zemi spálil Bibli, jistě by to neohrozilo bezpečnost tohoto státu, ani by to nevyvolalo extrémně podrážděné reakce menšiny křesťanů a volání po krvi jako v případě muslimů. A to je přesně ten rozdíl mezi oběma vírami. Jedná je militantní, jedna umírněná.

Tím na druhé straně neříkám, že schvaluji čin mladé Slovenky. Ta za jeho formu musí případně nést zodpovědnost. Její naštvané protimuslimské reakci ,,v přímém přenosu" však potom, co se děje poslední roky v Evropě, do určité míry rozumím.

 

psali jsme:

VIDEO: Mladá Slovenka roztrhala, pomočila a spálila Korán. Bezpečnostní experti: Slovensku mohou hrozit teroristické útoky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.