Je ruský smrtící systém TOS-1A už v Sýrii?

Je ruský smrtící systém TOS-1A už v Sýrii?
Autor fotografie: "TOS-1 MRL". Vitaliy Ragulin – ????????? ??????. / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons|Popisek: TOS-1A
22 / 10 / 2015, 18:15

Pokud je pravda, co se začalo objevovat na sociální síti Twitter, začnou brzy povstalecké síly a Islámský stát vzpomínat se slzou v oku na letecké útoky. Na podvozku tanku T-72 dorazila totiž jedna z nejničivějších ruských zbraní, raketomet TOS-1A Buratino, odpalující rakety s termobarickými hlavicemi.

Neověřené zprávy z twitteru říkají, že Rusko vyslalo do Sýrie jednu z jeho nejvíce smrtících zbraní - raketomet TOS-1A nazývaný Blazing Sun. Tato zbraň může zničit až osm budov v jednom útoku a způsobuje ničivé škody asi na 1 kilometru čtverečním. Poslední fotky sdílené na Twitter ze Sýrie, ukazují minimálně jeden takový ruský raketomet.

Při použití termobarické rakety se v prostoru cíle uvolní oblak hořlavého aerosolu do vzduchu okolo. Aerosol se okamžitě vznítí a vše spálí,následuje obrovská tlaková vlna. Vysoká spotřeba kyslíku v blízkém okolí výbuchu znamená, že dojde k podtlaku a způsobí smrtelné zranění poškozením plic. Tedy kdo neshoří, tomu vybuchnou plíce.

Termobarický výbuch je koncentrovanější než u konvenčních bomb stejné velikosti, ale může explodovat pouze na zemi, v nepříliš řídké atmosféře a ve správném počasí.

 Tyto zbraně používali ruští vojáci v druhé čečenské válce na čištění objektů (odneslo to ale i civilní obyvatelstvo), a podobnou zbraň Američani ve válce v Afghánistánu na vyklizení jeskyních systémů.

V prosinci 1999 bylo z Grozného hlášeno použití jakési neznámé zbraně, Čečenci obvinili ruskou armádu z použití chemických zbraní. Podle svědků docházelo k mohutným ohnivým výbuchům, které způsobovaly popáleniny a jejichž tlaková vlna měla naprosto devastující účinek na všechno i ve velké vzdálenosti od místa exploze.

Jak čtenář správně uhodl, nejednalo se o chemické zbraně, ale o první použití Buratina v praxi.

Otočná lafetu Buratina nese raketnici pro 30 raket ráže 220 mm, efektivní dostřel zbraně je maximálně 6 000 metrů.

Zdroj: iHLS, military.cz, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace