Je třeba být silný, abyste uhájili mír a svou zemi. A je lepší nejdříve střílet a až pak mluvit, míní izraelský expert

Je třeba být silný, abyste uhájili mír a svou zemi. A je lepší nejdříve střílet a až pak mluvit, míní izraelský expert
Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Izrael zatím velké teroristické útioky na svém území likviduje už v zárodku, i díky nedemokratickým metodám. To se ale už brzy může změnit..
23 / 02 / 2018, 15:00

Irán je nebezpečím nejen pro Izrael, ale i pro Evropu, uvedl na včerejší bezpečnostní konferenci o terorismu a válkách na Blízkém a Středním Východě bývalý izraelský špion, spolupracovník premiéra Rabina a mluvčí Israel Defence Force Amos Gilead. Varoval také před spojenectvím Ruska a Turecka a přiznal dokonce i existenci vlastních jaderných zbraní, jejichž držení Izrael dosud oficiálně ani nepotvrdil. USA i Rusko podle tohoto dobře informovaného muže hodili ve svých mocenských hrách Kurdy přes palubu, což se podepíše na vývoji situace v celém regionu.

„Žádná bezpečnostní situace netrvá věčně. Podívejte, jak jsme dříve bývali největšími přáteli s Iránem-a jaká je situace dnes? Jsou to ti největší gauneři,“ uvedl Gilead. „Sousední země byly vždy našimi největšími nepřáteli. Je třeba být silný, abyste uhájili mír. Každé ráno při vstávání se neptám, jak se má Izrael, ale jak se má Jordánsko. Ammán, to je hnízdiště teroristů,“ uvedl bývalý vojenský tajemník izraelského premiéra na adresu jediné arabské země (kromě Egypta), která má s Izraelem uzavřené mírové dohody. „Naši nepřátele nás chtěli opakovaně zničit a neuspěli jen díky našim výborným zpravodajským službám a informacím od našich sousedů. Zpravodajci se vždy ptají, jaké jsou jejich úmysly a jaké možnosti. A právě ty úmysly se mění: dříve jsme byli největšími přáteli s Iránem a Tureckem, a dnes jsme s nimi největší nepřátelé,“ soudí Amos Gilead. Na okolí je tedy podle něj třeba dávat stále pozor. „Vezměte si třeba takový Egypt. Ten má dnes 96 milionů a každý rok přibývá milion lidí,“ uvedl generál Gilead s tím, že Egypt navíc vytvořil novou alianci a osu Káhira- Ankara. „A problém s Turky je ten, že nevíme, zda jsou ještě v NATO nebo už ne,“ míní Gilead.

„Proto jak říkám, nejdříve střílejte, a až pak se ptejte. To je můj názor,“ řekl Gilead, který byl podle vlastních slov v roce 1973 analytikem armádních zpravodajských informací. „Tehdejší izraelský premiér mi řekl, abychom se nikdy nepovyšovali nad svého nepřítele. Jděte v jeho stopách, řekl mi tehdejší izraelský premiér Rabin,“ řekl bývalý generál izraelské armády. I proto Izrael ve své historii, jak podotkl přednášející exšpión Gilead, ve svých dějinách odhalil a předešel více jak 400 případům teroristických útoků. Podle Gileada prostě není možné v podmínkách Blízkého Východu vytvořit demokracii v arabských státech. „Jedinou demokracií v regionu je stát Izrael, a to i přesto, že dodnes nemáme vlastní ústavu,“ konstatoval sebevědomě Gilead.

S tím ale nesouhlasí cestovatelka Martina Lecjaksová, která do oblasti dlouhodobě cestuje. „Izrael se tváří jako jediná demokratická země v regionu, ale ta demokracie u nich platí jen pro někoho,“ řekla Security Magazínu Lecjaksová. Znalkyně prostředí a blízkovýchodních reálií (při její poslední návštěvě Izraele a Západního břehu Jordánu ji izraelští vojáci poranili ruku-pozn. red.) nesouhlasila ani s Gileadovým tvrzením, že izraelští Arabové se mají nejlépe, jak mohou.

„Když si Palestinec a Žid postaví na palestinském území ilegálně dům-protože legálně je to takřka nemožné- respektive chudý Arab jen nějakou boudu, zatímco Žid haciendu, tak přijede židovský tank a za čas ten domek zbourá. Bohužel ale jen ten palestinský, ale už ne jejich, izraelský. Přitom Palestinců je už tolik, že prakticky ve své zemi už nemají kde bydlet, kdy mít vlastní střechu nad hlavou. A tohle je velký problém do budoucnosti, protože Palestinci cítí, že žádnou budoucnost v Izraeli nemají,“ uvedla Lecjaksová argumenty, za které je Izrael dlouhodobě kritizován nejen řadou zahraničních pozorovatelů a mezinárodních nevládních organizací, např. Amnesty International, ale také už i mnoha státy a OSN.

I přes rozdílný pohled na palestinské spoluobčany sdílí názory Lecjaksové paradoxně také bývalý zpravodajský důstojník Gilead.„Z bezpečnostního hlediska máme nyní nejlepší situaci v dějinách, a to i přesto, že Palestinci na nás chtějí vlastní stát. A na to to zatím nevypadá,“ podotkl otevřeně bývalý špion.

psali jsme: Izrael tvrdě zakročuje proti teroristům a likviduje jejich domy

Jak Gilead podotkl, Izrael ve svých dějinách odhalil a předešel mnoha teroristickým útokům. To se ale podle něho může kdykoliv změnit. „A proto říkám, nejdříve střílejte, a až pak se ptejte. To je můj názor,“ řekl Gilead. „Takže radím všem teroristům, aby se raději překlasifikovali na zločince. Ti mají lepší vyhlídky dožít se důchodu. I levicový Obama nařídil zlikvidovat v Jemenu teroristu s americkým pasem. I já sám, pokud bych se měl rozhodnout na jeho místě, když je stát v nebezpečí, dal bych justici stranou. Podívejte, dnes v Izraeli stačí jen říct, že máte rádi ISIL a stát vás pošle na pět let do zamřížovaného státního hotelu. Je to demokratické? Není. Ale je to nutné,“ rozvášnil se Gilead. Dokonce tak, že přiznal existenci izraelského atomového arzenálu raket a jaderných pum, který podle něj slouží Izraeli jako prostředek pro odstrašování. Pikantní na tom je, že existenci jaderných zbraní vláda státu Izrael dodnes oficiálně nepřiznala.

Ve svém vystoupení se Gilead také podrobně zaměřil na Irán, Sýrii a zásahy světových velmocí USA a Ruska do problematiky Blízkého a Středního Východu. „Syrský prezident Asad kvůli ruskému pokrytectví každý den vraždí chemickými zbraněmi, plynem své vlastní krajany. Putin šel bojovat do Sýrie, aby ISIL nezaútočil na Moskvu,“ odpověděl Gilead na otázku z pléna, jaká je podle něj ruská státní strategie. Vyhnul se však srovnání ruské a americké strategii i motivům, kvůli kterým se ze stejného důvodu se v Sýrii i na dalších místech Středního a Blízkého Východu angažuje kromě USA také NATO a EU. „Celá přítomnost Ruska v Sýrii je kvůli rozšíření jeho aliance proti Západu,“ uvedl pouze Gilaed. Připustil však, že i přes ruskou angažovanost na druhé straně, než stojí tradiční izraelský protektor USA, má Izrael s Ruskem stále určitou dohodu o výměně a sdílení zpravodajských informací, ačkoliv je činnost Ruska v regionu pro Izrael trnem v oku. 

Na otázku, zda je syrský prezident Asad nebezpečím pro Izrael, Gilead přitakal. „Asad je megaterorista. Každý, kdo používá chemické zbraně, si zaslouží zmizet nebo aspoň skončit před soudem. Asad podporuje Irán i ostatní darebáky v oblasti,“ nešetřil kritikou syrského vládce Gilead, kterého ovšem trápí také současná situace v regionální mocnosti Saúdské Arábii. „Mají tam taky své muslimské extremisty, ale pokud by padla, byl by to hurikán. Teď navíc hrozí, že budou mít nového krále, nejmladšího ve své historii.  Je mu jen 32 let, to je v podmínkách Saúdské Arábie dětský věk, takže nebude mít žádné zkušenosti. To je ovšem pro Izrael dobré,“ míní Gilead.

Na další dotaz, jakou hru hrají Rusové a Američané s Kurdy, odpověděl Gilead jasně, jako voják, kterým také po celý svůj život také byl. „Ke Kurdům mám velké sympatie. Je to velký národ, ale bohužel žijí na špatném místě ve světě. Vyhlášením své nezávislosti se dopustili fatální chyby. Protože když prohlásím nezávislost, musím ji být schopen také uhájit. Musím na to být připraven. A Amerika? Ta byla vždy proti Kurdům. Teď, když není ISIL, už podle Ameriky není třeba podporovat ani Kurdy. Totéž si myslí i Rusové.“

psali jsme: Írán chce od Ruska nakoupit zbraně za 10 miliard dolarů

Své pražské vystoupení Gilead uzavřel varováním pro celou Evropu. „Když trpíme my, budete za chvilku trpět i vy. Migrace je toho jasným důkazem, Evropa nemá žádnou strategii. Problémem Evropy je to, že je příliš blízko Blízkému Východu. Irán je hrozbou pro nás i pro vás, je to arogantní stát.“

Amos Gilead, jehož předkové pocházeli z Československa, působil jako ředitel politiky a politických a vojenských záležitostí na izraelském ministerstvu obrany. Během své třicetileté služby byl mimo jiné vedoucím oddělení výzkumu vojenské zpravodajské služby, mluvčím Izrael Defence Force, koordinátorem aktivity vlády na palestinských územích a vojenským tajemníkem ministra obrany a premiéra státu Izrael Jicchaka Rabina. Díky tomu je záběr jeho zkušeností velmi široký. V Praze vystoupil na konferenci pořádané společně CEVRO institutem a International Istitute for Counter Terrorism.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.