Jeden lídr ČSSD nestačí, tak má pro jistotu dva. Nebo tři?

Jeden lídr ČSSD nestačí, tak má pro jistotu dva. Nebo tři?
18 / 06 / 2017, 07:45

Premiér Bohuslav Sobotka už není předsedou ČSSD. Vzdal se funkce na užším zasedání vedení strany. To se ostatně dalo čekat. To, co se ale nečekalo, je poněkud chaotické rozdělení kompetencí mezi několik osob.

V momentě, kdy ČSSD klesla ve voličských preferencích skoro až na samé dno, bylo jasné, že musel přijít razantní krok. Bohuslav Sobotka se vzdal funkce předsedy ČSSD, ač byl řádně zvolen na jarním sjezdu s poměrně slušnou podporou. Kdo by si však myslel, že bude nahrazen výrazným lídrem, tak by se mýlil. ČSSD má totiž teď  lídry dva - Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance.

Zaorálek je nyní volebním lídrem a kandidátem na možného premiéra a ministr vnitra Chovanec dočasně převzal chod strany. Krýt záda jim bude ještě Sobotka z pozice premiéra. Podivná rošáda však sociální demokracii politické body nepřidá, protože někteří straníci ji sami nechápou. Kdo je vlastně volebním lídrem, kdo kandidátem na příštího premiéra, a jakou úlohu v tom všem má sehrát Bohuslav Sobotka? To je jejich nejčastější otázka.

Pozitivním faktem každopádně je, že ČSSD se vůbec k nějakému kroku odhodlala. Bohužel tím odhalila svou největší slabinu - že postrádá charismatického lídra, a proto musel vzniknout jakýsi triumvirát, který je však pro voliče (zatím) nečitelný. Ti nebudou s největší pravděpodobností považovat za lídra ani jednoho ze jmenovaných politiků, a to může opět sociální demokracii uškodit.

Ani Zaorálek, ani Chovanec, jak už jsem psal v jiném komentáři, nejsou o moc lepšími ,,lídry" než Sobotka. Zaorálek je nepochybně lepším rétorem než Sobotka, ale jeho projevy velmi často sklouzávají až k hysterii. Navíc postrádá organizační schopnosti. Ty má sice Chovanec výrazně lepší, jeho veřejná vystupování však zase spíše připomínají ,,leklou rybu".

Problematické a netransparentní rozdělení ,,rolí" sociální demokracii z principu nepomůže, protože voliči chtějí vidět výrazného a silného lídra, na kterého by si zvykli. Toho v sociální demokracii nevidí, protože tam jednoduše ani není. Naopak ČSSD tímto krokem znovu nahrála hnutí ANO na další smeč.

 

psali jsme:

Konec Sobotky je tady. Nahradí ho ,,tlučhuba"?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace