Jeden mrtvý u nehody pěti aut u Plástovic

Jeden mrtvý u nehody pěti aut u Plástovic
27 / 08 / 2014, 04:10

 Zdroj: HZS Jihočeského kraje

 V 11:30 hodin obdrželo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje na tísňovou linku 112 zprávu o dopravní nehodě více aut na silnici I. třídy č. 20 u obce Plástovice.

Nehoda byla ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob a také s možným únikem většího množství provozních kapalin. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči ze stanice České Budějovice. Jako posilová jednotka o čtvrt hodinu později byla vyslána jednotka profesionálních hasičů ze stanice Suché Vrbné.

Provedený průzkum ukázal, že na místě nehody jsou tři havarované kamióny, osobní auto značky Renault Espace a dodávka značky Ford. Dva poškozené kamióny stály na silnici ve vzájemné vzdálenosti přibližně 300 metrů, dodávka byla v příkopu u jednoho z kamiónů. Třetí z nákladních vozů, převážející kovový odpad, ležel převrácený v příkopu. Vedle něj byl zničený vůz značky Renault, ve kterém zůstal zaklíněný řidič. Jeho zranění však byla neslučitelná se životem, lékař ZZS u něj konstatoval smrt. K nehodě se kromě sanitek ZZS dostavil také vrtulník LZS, jeho zásahu však nebylo potřeba. Zdravotníci na místě ošetřili dalšího zraněného řidiče.


Zasahující hasiči za využití všech možných vyprošťovacích zařízení za necelou hodinu ze zcela zničeného Renaultu vyprostili tělo řidiče. Dále provedli protipožární opatření u dodávky a kontrolu úniku provozních kapalin u všech havarovaných aut. Únik se potvrdil pouze u převráceného nákladního auta, z jehož nádrže vytekla nafta do půdy i blízkého potoka. Hasiči na něm instalovali nornou stěnu a pomocí sorbentu uniklou naftu postupně likvidovali.
Po ukončení záchranných prací českobudějovická jednotka odjela před 13. hodinou zpět na základnu. Velitel zásahu si jako posilovou jednotku k nehodě vyžádal jednotku SDH obce Zliv, která s jednotkou ze stanice Suché Vrbné bude spolupracovat na likvidačních pracích. Jejich úkolem bude dokončit likvidaci uniklé nafty a zajistit úklid vozovky, která je v délce přibližně 300 metrů znečištěná od hlíny, úlomků plastů a převáženého materiálu.


Na místo nehody se dostavil také pracovník odboru životního prostředí příslušného úřadu. V jeho kompetenci bude řešení sanace kontaminované zeminy.
Nehodu šetří Policie ČR, která silnici v místně nehody zcela uzavřela a stanovila objízdnou trasu.

www.hzscr.cz/clanek/jeden-mrtvy-u-nehody-peti-aut-u-plastovic.aspx

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.