Jeden z bývalých bodygardů Usámy bin Ládina byl po 14 letech propuštěn z Guantánama

Jeden z bývalých bodygardů Usámy bin Ládina byl po 14 letech propuštěn z Guantánama
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: vězení
23 / 06 / 2016, 20:15

USA již nepovažují Abdela Malika Al Rahabího za bezpečnostní hrozbu.

Abdel Malik Al Rahabí byl po 14 letech vězení propuštěn a ve středu převezen za přísných bezpečnostních opatření z věznice Guantánamo do Černé hory. Tam se má podrobit resocializačnímu procesu. Al Rahabí měl být bodygardem někdejšího vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. 

Kromě toho, že měl Al Rahabí přísahat věrnost Usámovi bin Ládinovi a být jeho bodygardem, a tudíž i blízkým člověkem, měl podle amerických tajných služeb sehrát i důležitou roli i v útocích z 11. září 2011. Měl unést další letadlo, které mělo s cestujícími absolvovat sebevražednou misi. Nakonec se však tento plán nerealizoval.

Jemenský rodák Al Rahabí strávil 14 let na Guantánamu, aniž by mu bylo sděleno obvinění z konkrétního trestného činu. Dlouhou dobu jej považovaly USA za bezpečnostní hrozbu. Nakonec ale uznaly, že po tolika letech již Al Rahabí bezpečnostní hrozbu nepředstavuje, a daly svolení k jeho přepravě do Černé hory. Tam již zažádal o azyl.

Vláda Černé hory, budoucího člena NATO, se za bývalého vězně zaručila a prohlásila, že převzala zodpovědnost ze jeho opětovné začlenění do společnosti a ,,návrat k jeho rodině".

Zdroj: longwarjournal.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.