Jeden z vůdců ISIS tzv. Omar Čečenec zabit během náletu USA?

Jeden z vůdců ISIS tzv. Omar Čečenec zabit během náletu USA?
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto
09 / 03 / 2016, 09:15

Vojenské a zpravodajské jednotky v USA vyhodnocuji, zda cílený americký nálet zabil jednoho z hlavních vůdců ISIS, známého jako "Omar Čečenec". Stanici CNN to sdělilo několik amerických představitelů.

Nálet se uskutečnil minulý pátek nedaleko syrského města al-Shaddadi. Úředník ministerstva obrany sdělil, že Shishani byl "pravděpodobně zabit."

Abu Omar al-Shishani, vůdce ISIS a cíl amerického náletu, má pověst jednoho z nejschopnějších velitelů ISIS. Na jeho hlavu byla vypsána odměna 5 milionů dolarů americkým ministerstvem zahraničí. Shishani je bývalý člen elitní gruzínské vojenské jednotky.

"Omar je zkušený vůdce otestovaný v bitvách, vedl bojovníky ISIS v mnoha konfliktech v Iráku a Sýrii," řekl mluvčí Pentagonu Peter Cook. "Pokud bude jeho potenciál odstraněn z bojiště, negativně to ovlivní schopnosti ISIS získávát zahraniční bojovníky - zejména ty z Čečenska a kavkazských regionů, a zhorší schopnost ISIS koordinovat útoky a obranu svých pevností, jako je Raqqa v Sýrii a Mosul v Irák."

Úředník ministerstva obrany dodal, že dalších 12 dalších bojovníků ISIS bylo pravděpodobně zabito společně s Shishanim.

Shishani připojil ISIS v roce 2013 a později měl na starosti věznice poblíž Raqqy, kde teroristická organizace mohla držet zahraniční rukojmí. Dále vedl skupinu, která dopravovala zbraně z Iráku do Sýrie v červnu 2014, a nakonec byl jmenován velitelem severních oblastí samotným vůdcem ISIS, Abu Bakr al-Baghdadím.

Zdroj: CNN

Tagy článku