Jedním z teroristů byl Syřan. Většina států zpřísnila bezpečnostní opatření.

Jedním z teroristů byl Syřan. Většina států zpřísnila bezpečnostní opatření.
14 / 11 / 2015, 15:00

K teroristickému útoku v Paříži se přihlásil islámský stát.

Na pařížském stationu Stade de France, který byl jedním z míst pátečních atentátů, se našel syrský pas jednoho útočníka. Oznámila to francouzská policie. 

Většina států zpřísňuje bezpečnostní opatření, včetně USA a Ruska. Spojené státy zavedly důkladnější kontroly na mezinárodních letištích a aerolinky American Airlines přerušily lety na pařížské letiště. Mimořádná opatření přijala newyorská policie a povolala policejní hlídky na ochranu "citlivých míst".

Francouzský ministr vnitra povolil místním správám vyhlásit v případě potřeby zákaz vycházení.

Rusko uvedlo do zvýšené pohotovosti všechny bezpečnostní složky a uvažuje o omezení letů mezi Moskvou a Paříží.

Itálie zvýšila bezpečnostní opatření na druhý nejvyšší stupeň, což umožňuje v případě potřeby nasadit speciální jednotky.

Finsko zpřísnilo kontroly na letištích a v přístavech. Belgie varovala svoje občany, aby necestovali do Paříže. 

Zemští premiéři Bavorska a Saska Horst Seehofer a Stanislaw Tillich žádají po nočních útocích v Paříži zpřísnění bezpečnostních opatření také v Německu

Podle bezpečnostních expertů jsou nejohroženějšími zeměmi Velká Británie, Francie a Benelux. A to jednak pro o něco nižší bezpečnostní standardy, ale zejména pro obrovský počet zde žijících přistěhovalců ze svých bývalých afrických kolonií - Alžíru, Maroka a Tunisu, kteří na mnoha místech už vytvořili ghetta, kam se místní policie neodvažuje vkročit. Což platí podle odborníků i v případě Británie, jen s tím rozdílem, že zde jsou největším rizikem Pákistánci z bývalé britské kolonie. A také pro jejich angažovanost v současném boji proti IS, což platí zejména pro Francii, která nedávno do Středozemního moře na podporu Kurdů vyslala i svou jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle. 

Nebezpečí hrozí podle bezpečnostních expertů také Německu a Skandinávii, protože jen v samotném Švédsku je počet muslimských imigrantů skoro milión a napětí v soužití s nimi v majoritní společnosti poslední dobou silně stoupá.

Naopak menší riziko nyní hrozí Itálii a Řecku, protože ty se jednak neangažují v boji proti IS, ale také slouží jako tranzitní země pro masy muslimských migrantů a je tedy v zájmu teroristů, aby zdejší policie nebyly přehnaně aktivní a nezablokovaly jejich logistické a zpravodajské kanály a spojení.

Zdroj: parlamentnílisty.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.