O vztahu mezi předsedkyní Výboru pro obranu Janou Černochovou a ministryní obrany Karlou Šlechtovou se nedá hovořit v superlativech, spíše naopak. Při dnešním jednání Sněmovny k vyslání vojáků do zahraničních misí se Šlechtová na Černochovou veřejně obořila. Pohár přetekl.
„Trpěný profesní vztah s občasnými výbuchy emocí“ Tak by se dal charakterizovat vztah obou dam, které si při jednáních na Výboru nic neodpustí a na vzájemné komentáře reagují často protočením panenek. Ministryně Šlechtová dnes přišla obhajovat vyslání vojáků do zahraničních misí a chtěla je schválit všechny najednou, tedy doslovným usnesením, které přijal senátní Výbor pro obranu. Ten sněmovní totiž na květnovém jednání nepřijal kvůli absenci některých poslanců z ANO žádné stanovisko, což se ve věci misí stalo vůbec poprvé v historii (hlasování skončilo 7:7)
„ S panem generálem Opatou jsme ty mise připravovali velmi dlouho, někdy až půl roku… Já bych vás opravdu ráda požádala, abyste vnímali ten mandát, který v tuto chvíli projednáváme. Jedná se o budoucnost naší země a byla bych ráda za jeho schválení ,“ hájila svou práci Šlechtová.
psali jsme: Šlechtová na výboru připomněla ochranu Pobaltí. „Zkoušíte trpělivost Putina,“ reagoval Vích (SPD)
Předsedkyně Černochová při proslovu prezentovala stanovisko ODS, která a priori není proti zahraničním misím, ale vadí jí, že o mandátu má rozhodnout vláda bez důvěry. Černochová ve své řeči také upozornila na to, že ministryně nepřišla na čtvrteční mimořádné zasedání Výboru nazvané „Informace ministryně obrany k údajným závažným pochybením v armádních zakázkách“, na což Šlechtová reagovala, že věc vyšetřuje pro svou závažnost krom policie ČR také inspekce ministra obrany, a proto ji stejně nemůže komentovat. Hádka však měla teprve vygradovat.
psali jsme: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala
„ A proč neprošly mise výborem pro obranu? Protože poslanci ANO nepřišli do práce… Pane premiére, pokud by váš ministr obrany pan Martin Stropnický nesušil dopis od pana Mattise, od pana Stoltenberga z listopadu 2017, tak už jsme Afghánistán mohli mít schválený! Paní ministryně, pokud by skutečně záleželo vašim kolegům z ANO na tom, aby se ty mise schválili, tak by postupovali úplně jinak. Takže neházejte vinu na nás jako na opozici,“ trefovala se Černochová do ANO.
čtěte také: Ministryně Karla Šlechtová obětí vydírání kvůli radarům?
Po proslovech dalších poslanců se dostala k obraně i Šlechtová „ Já také musím reagovat, protože výbor pro obranu pod vedením paní předsedkyně Černochové standardně probíhá tak, že já se tam cítím jako zástupkyně možná první třídy základní školy a myslím si, že od toho opravdu nesvítím a jenom netopím,“ uvedla podrážděná Šlechtová. Svojí absenci na výboru hájila následně setkáním se 34 zástupci členů NATO a dalších partnerských států. „Opravdu jsem nebyla na večeři nebo někde na kafi,“ reagovala. Na další invektivy Černochové reagovala s ještě větší vervou „Já bych se ohradila vůči tomu, že mě tady opravdu urážíte, zesměšňujete. Děláte to na každém výboru pro obranu a já si zrovna nemyslím, že mám menší hodnotu než vy. Neustále se ke mně chováte opravdu neskutečným způsobem… Já vůbec nevím, kde paní předsedkyně Černochová, prostřednictvím pana předsedajícího, si dovoluje ke každému ministru obrany, ať už to byl pan ministr Stropnický či já, se tímto způsobem chovat. Vy jste dostali jako ODS nabídku stát se součástí koalice, vy jste to odmítli, nemůžete být ministryní obrany, tak nás aspoň kontrolujete na výboru. Ale nejste můj poradní orgán,“ ukončila Šlechtová.
Sněmovna nakonec přijala usnesení tak, jak přišlo ze Senátu a schválila všechny mise poměrem 140 pro 29 proti
autor: Tomáš Dlouhý