Jelcin chtěl spálit Leninovo tělo a zbořit jeho mauzoleum, řekl bývalý ruský premiér

Jelcin chtěl spálit Leninovo tělo a zbořit jeho mauzoleum, řekl bývalý ruský premiér
Popisek: Vladimir Iljič Lenin a Josif Stalin
04 / 05 / 2017, 12:00

Bývalý ruský premiér Sergej Stěpašin prohlásil, že Jelcin přišel v roce 1998 s nápadem spálit Leninovo tělo a zbořit proslavené mauzoleum.

Jelcin byl rozhodnutý spálit Leninovo tělo a zbořit jeho mauzoleum na konci devadesátých let. Byl to podle svých slov právě Stěpašin, který mu v tom na poslední chvíli zabránil.

,,Boris Jelcin mně nařídil zbořit Leninovo mauzoleum. Bylo to v roce 1998," řekl historickému časopisu Istorik Stěpašin, který byl krátce ruským předsedou vlády. Stěpašin v rozhovoru řekl, jak se tenkrát ,,dramatické" události seběhly.

V roce 1998 byl prý Jelcinem, který tehdy zastával funkci ruskýého prezidenta, zavolán do jeho kancláře, kde byl postaven před hotovou věc. Jelcin Stěpašinovi sdělil, že ,,učinil" rozhodnutí, to znamená zlikvidovat Leninovo mauzoleum a spálit tělo revolucionáře. Když se prezidenta bývalý ruský premiér ptal, jaká bude jeho role v plánované demolici mauzolea, Jelcin mu řekl, že bude na ni dohlížet.

Stěpašin sice Jelcinovi řekl, že není v pozici, aby mu odporoval, nicméně ho varoval, že kdyby k demolici mauzolea došlo, nemůže zaručit, že budou oba dva schopni obhájit před lidmi své státní funkce. Stěpašin pak začal Jelcina přemlouvat, aby si svůj krok rozmyslel, když argumentoval, že ,,nyní ještě není čas, aby bylo mauzoleum odstraněno". Jelcin dal nakonec bývalému premiérovi za pravdu a od svého kontroverzního návrhu upustil

V průběhu let proběhlo nespočet diskusí, jak naložit s Leninovým tělem. Nakonec se vždy dospělo k rozhodnutí, aby bylo ve slavném mauzoleu zachováno. Možná i proto, že většina Rusů se k Leninovi jako historické postavě staví kladně.

 

psali jsme:

56 procent Rusů se staví kladně k Leninovi

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace