Jemen vyzývá k vojenské intervenci v Perském zálivu

Jemen vyzývá k vojenské intervenci v Perském zálivu
Autor fotografie: US Army|Popisek: Saudské jednotky
24 / 03 / 2015, 11:45

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín vyzval arabské země z oblasti Perského zálivu k vojenskému zásahu, aby se zabránilo postupu šíitských rebelů na jih země. OSN varuje, že Jemen je na pokraji občanské války.

Povstalci ovládli hlavní město Saná a svrhli prezident Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, který minulý měsíc utekl do jižního přístavního města Adenu, kde založil svou mocenskou základnu. O víkendu šíité ovládli Táizz - třetí největší město Jemenu a přiblížili se tak k sídlu prezidenta v Adenu.

Ministr zahraničí Rijád Jasín proto požádal Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) i OSN o zavedení bezletové zóny a zakázání užívání bojových letadel na letištích kontrolovaných povstalci z kmene Húsí. Postup povstalců znepokojuje GCC a zejména sunnity ovládanou Saúdskou Arábii, která svou intervenci v pondělí přislíbila.

„Jestliže nelze tento problém vyřešit mírovou cestou, přijmeme nezbytná opatření, abychom ochránili oblast před agresory,“ řekl saudský ministr zahraničí Saud al-Faisal.

"Nemyslím si, že by kterákoli strana mohla vyhrát občanskou válku. Žádná strana nemůže vyhrát občanskou válku - jedinou cestou vpřed je jednání, což znamená ústupky a kompromisy od všech zúčastněných,“ uvedl vyslanec OSN v Jemenu Jamal Benomar.

Británie se mezitím připojila k USA a kvůli zhoršující se situaci v Jemenu stáhla své speciální vojenské síly.

V Jemenu je ovšem také aktivních několik radikálních skupin včetně místní odnože Al-Káida a Islámského státu. Místní organizace IS prý stojí za 29 mrtvých v Lahj - severně od Adenu a za sebevražednými útoky minulý týden v Saná, kdy bylo zabito více než 100 lidí.


Zdroj: BBC

 

Tagy článku