Popisek: ilustrační obrázek
Indický ministr pro domácí záležitosti Rajnath Sing nařídil prověrku poté, co shlédl tři videa o nuznosti stravování indického vojáka chránícího indicko-pákistánské hranice.
Tej Bahadur Yadav z pohraniční stráže natočil a posléze postoval videa přiděleného proviantu. Jednalo se mimo jiné o spálený tradiční indický chléb roti a čočku, která podle jeho vyjádření neobsahovala nic jiného než sůl a směs koření tumerik.
„Takhle vypadá kvalitní jídlo, které dostáváme, jak má pak voják plnit svoje povinnosti,“ dotázal se v klipu zveřejněném na jeho facebookovém profilu. Podle něj byla strava natolik špatná, že někteří vojáci šli raději na hlídku hladový. Yadav tvrdí, že se jedná o systémový problém a původ je třeba hledat v korupci důstojníků, kteří kšeftují s proviantem.
Video se okamžitě začalo lavinovitě šířit a vyvolalo mezi Indy bouřlivé reakce. Od pondělka jej vidělo více než osm milionů uživatelů a mnohé komentáře dávaly vojákovi za pravdu. Mezi tweety nechyběl ale ani indický ministr pro domácí záležitosti Rajnath Sing, který si vyžádal urgentní stanovisko indické pohraniční stráže (BSF) a nařídil prověrku.
Inspektor indické pohraniční stráže ve snaze uklidnit reakce na twitteru následně uvedl, že se jedná o vojáka, který si často stěžuje a byl kvůli tomu už také převelen na jiné působiště a navíc s ním bylo v roce 2010 vedeno disciplinární řízení. Rovněž náměstek ministra Kiren Rijiju, který na místě udělal kontrolu uvedl, že se setkal pouze s kvalitní stravou.
U nás tlouštící
Zatímco indickou armádu trápí podle výše zmíněného vojína nekvalitní jídlo, česká armáda před pěti lety řešila opačný problém. Z interního průzkumu vzešlo, že z 22 tisíc profesionálních vojáků Armády ČR, trpí každý druhý nadváhou. 3500 pak dokonce obezitou. Pro tyto vojáky neváhal Generální štáb objednat tabletky na hubnutí, přičemž jedna dávka vyšla daňové poplatníky na 700 Kč měsíčně.
Neklidná hranice
Indicko- pákistánská hranice patří mezi nejostřeji sledované hraniční pásmo, které si nezadá z hranicí mezi Severní a Jižní Koreou. Jablkem sváru je území Kašmíru, na které si oba státy dělají zálusk. V letech 1947 a 1948 vypukla mezi Indií a Pákistánem dokonce válka a výsledkem bylo rozdělení Kašmíru a dvou svazových států Džammú a Kašmír na Indické straně, na pákistánské pak Azád Kašmír a Gilgit - Baltistán. Ke krveprolití došlo naposled loni v září, kdy dva pákistánští vojáci byli zabiti po střetech s jejich indickými protějšky
psali jsme:
Zdroj: BBC //www.bbc.com/news/world-asia-india-38566213
autor: Jan Blažek