Jenom jeden uprchlík z deseti požádal v Německu o pracovní povolení. Na uprchlíky doplatí němečtí zaměstnanci.

Jenom jeden uprchlík z deseti požádal v Německu o pracovní povolení. Na uprchlíky doplatí němečtí zaměstnanci.
Popisek: Ilustrační foto
12 / 10 / 2015, 17:45

Německým zaměstnancům hrozí prodloužení věku odchodu do důchodu až o sedm let. Důvodem jsou i uprchlíci a jejich nedostatečná kvalifikace.

Od začátku letošního roku obdrželo v Německu pracovní povolení pouze 17.401 migrantů, dalším 9.581 byla žádost zamítnuta. Přitom v zemi je od srpna dalších 310.741 uprchlíků v produktivním věku a do konce roku jich má dorazit nejméně 800.000. Ministryně práce Andrea Nahlesová vyzvala zaměstnavatele, aby pro nové uprchlíky zajistily pracovní stáže a pro deník SüddeutscheZeitung uvedla: "Firmy by měly během šesti měsíců až roku zaměstnat prostřednictvím úvodních kurzů a stáží stovky tisíc lidí v produktivním věku."

V průběhu stáže nemusí firmy hradit minimální mzdu a mohou stáže kombinovat s výukou němčiny. Jenom do konce tohoto roku plánuje německá vláda, že utratí kolem šesti miliard EUR za péči o imigranty. K tomu, aby se uprchlická krize daňovým poplatníkům neprodražila, je potřeba, aby většina z uprchlíků rychle dostala placenou práci. Podle expertů z mnichovského institutu Ifo je důvod se obávat toho, že řada z nich nebude moci najít práci při minimální mzdě 8,50 EUR, protože jejich produktivita bude příliš malá. 

Experti Ifo upozornili, že většina z uprchlíků nemá dostatečně odpovídající kvalifikaci pro německý trh a jako řešení navrhují drastické kroky. Bude muset být zvýšen věk odchodu do důchodu ze současných 63 na 70 let. Dalším řešením je snížení nebo úplné zrušení minimální mzdy v Německu.

Ředitel ústavu Hans-Werner Sinn řekl, že podle jeho názoru migranti vytvoří ekonomický tlak na mzdy v oblasti jednoduché práce. Jak si myslí, Německo je země, která žije z kvality své produkce a k jejímu udržení je potřeba kvalifikované síly. Tu imigranti z velké části podle něj nepředstavují. Na ekonomickém tlaku v oblasti jednoduché práce (jako mytí aut například) vydělají podle Sinna němečtí konzumenti, protože se stane levnější. Ovlivní to také výši mzdy pro tento typ práce, kde se dá očekávat pokles nebo stagnace. 

Nepříjemná vyhlídka německých zaměstnanců, že budou mít více práce za nižší mzdu a ještě k tomu budou moci odcházet do důchodu podstatně déle, Němce vyhnala do ulic a na středeční demonstraci proti přistěhovalecké politicie Angely Merkelové v Erfurtu bylo 8.000 demonstrantů. O týden dříve jich bylo o 3.000 méně. 

Zdroj: breitbart.comparlamentnilisty.cz

Tagy článku