"Útok na jednoho spojence je útokem na celou alianci," řekl generální tajemník NATO. A ozvalo se Rusko.
Varšava 8. července (zpravodajové ČTK) - Nadcházející vrcholná schůzka NATO ve Varšavě opět potvrdí, že Evropa a Severní Amerika společně chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Před odpoledním zahájením aliančního summitu do dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. NATO podle něj vyšle jasnou zprávu, že je připraveno bránit všechny spojence. Za hlavní témata summitu označil odstrašení, obranu a zajištění stability pro sousední země.
"Varšavský summit bude mezníkem. Setkáváme se v době, která je rozhodující pro naši společnou obranu," řekl Stoltenberg.
„Pokud někdo tak nutně potřebuje najít nepřítele, že až šíří protiruskou, abychom tak řekli, hysterii a potom využívá emocí, aby vysazoval další a další letecké a pozemní jednotky stále blíže k ruským hranicím, tak s ním lze těžko hledat společnou řeč,“ komentoval jednání NATO mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj je zcela absurdní považovat Rusko za hrozbu v době, kdy denně lidé umírají jak v samotném srdci Evropy, tak na Blízkém východě. „Museli byste být extrémně krátkozrací, abyste takto překrucovali skutečnost,“ dodal. Zdroj: cnbc.com
Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska. Tyto kroky by měly odradit Rusko od případného útoku na východní členy aliance a před podobným scénářem, který Moskva v minulých letech zvolila na Krymu a východní Ukrajině. "Vyšlou jasnou zprávu, že útok na jednoho spojence je útokem na celou alianci," řekl generální tajemník NATO.
Nervózní pobaltské státy uvádějí své armády do válečného stavu
Aliance podle něj zvýší i svou přítomnost na jihovýchodě. "NATO nehledá konfrontaci, nechceme novou studenou válku. Studená válka je historií a historií by měla zůstat. Ale musíme být také schopni v novém bezpečnostním prostředí bránit a chránit všechny naše členy," podotkl Stoltenberg. Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu s dialogem.
Mezi NATO a EU bude užší spolupráce, i kvůli migraci
Představitelé NATO a Evropské unie podepsali dohodu o prohloubení vzájemné spolupráce. Těsnější vazby by obě instituce mohly navázat třeba v oblastech kybernetické bezpečnosti, hybridních hrozeb nebo při námořní spolupráci. Dokument svými podpisy stvrdili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
"Deklarace, kterou jsme dnes podepsali, vysílá silnou zprávu: silnější Evropská unie znamená silnější NATO. A silnější NATO znamená silnější Evropskou unii," řekl Juncker. Poznamenal, že ještě letos EU navrhne obranný akční plán, který bude obsahovat všechny nástroje, které Evropská unie může nabídnout pro obrannou spolupráci a průmysl.
Představitelé EU a NATO se podle deklarace shodli, že bezpečnost obou institucí je propojená. "Společně můžeme mobilizovat širokou škálu nástrojů, abychom odpověděli na výzvy, kterým čelíme," píše se v podepsaném dokumentu.
Deklarace také počítá s rozšířením spolupráce na moři a při řešení migrace, a to včetně posílení aktivit ve Středozemním moři. Obě strany slíbily i posílení obranného průmyslu a výzkumu a průmyslové spolupráce mezi Evropou a USA.