Jihoafrická republika má nového prezidenta

Jihoafrická republika má nového prezidenta
Autor fotografie: redakce|Popisek: JAR má pátého demokrackého prezidenta
16 / 02 / 2018, 07:30

Po sérii skandálů rezignoval dosavadní prezident Jacob Zuma. Ten byl viněn z mnoha korupčních skandálů a byl vyzván vlastní stranou, Africkým národním kongresem, k rezignaci. Nejprve to odmítl, jako nehorázný nátlak s tím, že odstoupí až v létě. Nyní však uvolnil své místo dosavadnímu viceprezidentovi Cyrilu Ramaphosovi.

Jihoafrická republika, která dlouhodobě patřila mezi nejstabilnější země v Africe, se po opuštění politiky apartheidu vydala na demokratizační cestu. První svobodné volby vynesly k moci hlavního bojovníka za svobodu a držitele Nobelovy ceny míru, Nelsona Mandelu. Ten se jako marxista například zastával okupace Československa zeměmi Varšavské smlouvy. 

Po Mandelově rezignaci se prezidentem stal jeho dlouholetý viceprezident Thabo Mbeki, kterého v roce 2009 vystřídal právě Jacob Zuma. Ten však během posledních téměř deseti letech své vlády čelil nejrůznějším skandálům. Několik jeho nejbližších spolupracovníků a přátel bylo obviněno z korupce a zatčeno. Samotný Zuma však odmítal předčasně opustit svůj úřad. Vicméně tlak byl natolik silný, že včera rezignoval a na jeho místo nastoupil dosavadní viceprezident Cyril Ramaphosa.

Psali jsme: Otevřená rasová válka v Jihoafrické republice? Černošský prezident chce vzít bělochům jejich pozemky bez náhrady

Ramaphosa se před pěti lety stal Zumovým viceprezidentem a na konci loňského roku jej nahradil v čele nejsilnější strany Afrického národního kongresu. Nyní převzal i nejvyšší státní funkci. Potřebuje rychle nastavit nový kurz a pojetí funkce hlavy státu. Blíží se totiž řádné volby a jeho strana potřebuje přilákat voliče. 

Tagy článku