Jihoevropské státy chtějí bilióny korun: "O budoucnosti Evropy se rozhoduje ve Středomoří"

Jihoevropské státy chtějí bilióny korun: &quote;O budoucnosti Evropy se rozhoduje ve Středomoří&quote;
10 / 09 / 2016, 12:00

Středomořské státy Evropské unie navrhly včera na svém summitu v Aténách, aby se zdvojnásobily finanční injekce do evropského programu investic. Takzvaný Junckerův plán nazvaný podle předsedy Evropské komise, doposud počítal s proinvestováním 315 miliard eur (8,5 bilionu Kč). Vyplýtá to ze závěrečného prohlášení vrcholné schůzky, která dostala název Aténská deklarace, uvedly řecké sdělovací prostředky.

Atény (ČTK) - Evropská komise upozornila, že v tomto duchu už formuluje rozšíření programu, který už funguje přes rok a půl, o dva roky, tedy do roku 2020. Podrobnosti plánu, který počítá s nejméně 500 miliardami eur, má představit příští týden ve středu šéf komise EU Jean-Claude Juncker. Plán investic pomohl v EU už nastartovat soukromé investice za 116 miliard eur, upozornila agentura Reuters.

V aténském prohlášení se upřesňuje, že podpora investičních programů by měla směřovat zejména do členských států s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jako vážný problém se pak označuje zejména nezaměstnanost mládeže. Jihoevropské státy rovněž hovoří o potřebě intenzivnějšího boje proti daňovým únikům.

Nejvyšší představitelé Řecka, Kypru, Francie, Malty, Itálie, Portugalska a Španělska rovněž odsoudili rasismus a xenofobii, které se objevily na kontinentu v souvislosti s migrační krizí, a označili tyto jevy za nepřijatelné. V otázce přistěhovalectví se shodli, že EU musí být schopná chránit své vnější hranice. Činit tak ale musí podle mezinárodního a evropského práva.

"O budoucnosti Evropy se rozhoduje ve Středomoří, v zemích EU ve frontové linii, v zemích, které jsou 'evropofilní'," řekl na závěrečné tiskové konferenci hostitel summitu, řecký premiér Alexis Tsipras. Podle něho byla vrcholná schůzka "pozitivním příspěvkem k diskusi o budoucnosti Evropy". "Nechceme, aby šlo o další oddělenou iniciativu," reagoval zároveň na výtky z některých nepozvaných zemí EU.

Tsipras také řekl, že dialog, který povede 27 zemí EU bez Británie na summitu v Bratislavě za týden, by měl vést k nové vizi pro Evropu. Upozornil také na to, že nejvyšší představitelé středomořských států už chystají další vlastní summit, který by se měl konat v Portugalsku.

Francouzský prezident François Hollande dnes v Aténách v souvislosti s migrací prohlásil, že jihoevropské země čelí v posledních měsících obtížím, a to za celou Evropu. Hollande, kterého si podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění nepřeje už za prezidenta po volbách v příštím roce 88 procent jeho krajanů, také vyjádřil názor, že evropští politici musejí "reagovat na požadavky svých národů". Unie by se podle něj měla zasadit o dynamický rozvojový program.

Italský premiér Matteo Renzi označil Aténskou deklaraci za "přidanou hodnotu". "Evropa zítřka se bude muset opírat o své základní hodnoty," dodal.

Portugalský premiér António Costa položil důraz na potřebu jednotné zahraniční politiky EU vůči africkým zemím. "Musíme podporovat africký kontinent," řekl. Costa také zdůraznil, že věří v přerozdělení odpovědnosti v přijímání uprchlíků v rámci EU.

Tagy článku