Popisek: Jiří Hynek (AOBP)
Vystudoval na pražském Matfyzu v osmdesátých letech. Od programování se postupně přes vedoucí posty ve významných českých firmách dostal až na svoji současnou pozici prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, kde působí od roku 2011. Je také jedním ze zakladatelů politické strany Realisté.
V současnosti je mezi střeleckou veřejností velmi negativně vnímána nová evropská směrnice omezující práva běžných občanů držet legální zbraně. Jak tento krok Evropské komise vnímáte Vy?
Jde o jeden z dalších špatných kroků Bruselu. Tentokrát nejde jen o zvýšení centrální byrokracie, ale o ohrožení bezpečnosti v Evropě. Česko je na šestém místě na světě v indexu bezpečnosti. Nápad změnit evropskou směrnici, a tím i naše pravidla pro držení zbraní, přišel z Velké Británie a Francie, které jsou z pohledu bezpečnosti až za Ghanou a Sierrou Leone. A my máme náš systém podřídit představám zástupců těchto zemí?
Ale v Evropském parlamentu, kde směrnice byla schválena, bylo argumentováno tím, že směrnice je součástí boje proti terorismu v Evropě.
Ukažte mi jednoho jediného teroristu, který by zabíjel legálně pořízenou zbraní. V kuloárech se mluví o tom, že některé evropské státy potřebují odzbrojit své imigranty, ale díky politické korektnosti to potřebují udělat plošně. Proč ale kvůli tomu mají trpět řádní občané a jejich bezpečnost? Směrnice s bojem proti terorismu nemá nic společného.
A co si o skutečných důvodech schválení nové směrnice myslíte Vy?
Docházím k přesvědčení, že evropské elity se bojí vlastních občanů více než teroristů. A děsí mě použití salámové metody. Již dnes komise hlásá, že směrnice je málo ambiciózní a že do dvou let se k ní musíme vrátit. Jinými slovy nám sděluje, že máme očekávat další restrikce v oblasti držení zbraní.
Jaký to bude mít dopad na obranný a bezpečnostní průmysl v České republice?
Řada směrnic, nařízení a regulací hodně škod na našem průmyslu již napáchala. Toto by mohl být pověstný hřebíček do rakve. Odhadujeme, že bude ohroženo více než 10 tisíc pracovních míst. Co je ale podstatné, směrnice poškodí bezpečnost tím, že může u nás dojít k ukončení výroby vojenských zbraní. Vlastníci mohou převézt výrobu mimo země EU, což se už děje u našich západních sousedů. Západoevropští výrobci, jako rakouský Glock , italská Beretta, německý Heckler&Koch či švýcarský Sig Sauer, přesunuli velkou část produkce mimo Evropu, hlavně do USA. Nadnárodní kapitál netrápí tato směrnice, protože je připraven s výrobou v EU skončit. Český majitel České zbrojovky chce u nás dále vyrábět. Ale jestli ho směrnice přinutí odejít s výrobou do USA, čím vyzbrojíme vojáky? V době krize jim ze zahraniční nikdo nic nedodá a navíc tak přijdeme o tradiční výrobu, která u nás funguje již po staletí.
Lze proti již schválené směrnici nějak bojovat?
Samozřejmě, jen to chce trochu politické odvahy. My Realisté ji máme, proto chceme směrnici blokovat. Nesmíme připustit promítnutí tohoto paskvilu do našeho národního práva. Nebudeme první členskou zemí, která neimplementovala špatnou evropskou směrnici. Uvidíme, jaký postup vůči nám Evropská komise zvolí. Dnes už nejde pouze o zbraňovou směrnici, ale o směřování nás a i celé Evropské unie. Z Bruselu budou přicházet další směrnice, nařízení, regulace. O tom, co si máme myslet a co smíme mluvit. Myslím, že takovou Evropskou unii nikdo z nás nechce. Neohýbejme dále záda výměnou za eurodotace.
Co byste vzkázal bruselským úředníkům?
Molón labe. Jestli znají příběh sparťanských hrdinů bitvy u Thermopyl, tak to pochopí. A ještě bych dodal – jsme Češi, nevzdáme se.