Jiří Pospíšil jako volba z nouze. Europoslanec zkusí resuscitovat TOP 09

Jiří Pospíšil jako volba z nouze. Europoslanec zkusí resuscitovat TOP 09
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Jiří Pospíšil
19 / 12 / 2017, 09:15

Bývalý přední politik ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce TOP 09 vrátit na politické výsluní.

Hlavním úskalím jeho entuziastických snah je však sám Pospíšil - není výrazným lídrem a jako europoslanec je odtržen od veřejného dění v České republice. Jeho volba je v historii politických stran tak trochu kuriozita. Pospíšil vstoupil do TOP 09 před několika týdny a již nyní obsadil ve volbě nejvyšší stranickou funkci, aniž by si své ve straně odpracoval. To však nic nemění nic na tom, že Pospíšilova práce může být sisyfovskou.

psali jsme: Tuší vedení ČSSD, že proběhly nějaké volby?

TOP 09 se zakonzervovala v Praze, kde je její vlastně jediná bašta, kouzlo Karla Schwarzenberga se již před nějakým časem vyčerpalo, TOP 09 ztratila spojenectvím s hnutím STAN významné pojítko s regionální politikou.

Pospíšilův hendikep však spočívá zejména v tom, že dlí jako europoslanec v Bruselu a je tak odtržen od současné politiky. Tento boj na ,,dvou frontách" je pro něho jako předsedu krajně nevýhodný, což si jeho spolustraníci velmi dobře uvědomují. Pospíšil si totiž musí vytvořit politické a také osobní vazby s dalšími klíčovými osobnostmi TOP 09, a to půjde vzhledem k jeho závazku, který je brán jako práce na plný úvazek, dost  těžko.

psali jsme: Předčasné volby jako kladivo na tradiční politické strany. Ty mohou zakusit ,,Babišův hněv

Pospíšil sice slavil některé významné úspěchy v Topolánkově vládě, už tehdy mu však někteří představitelé ODS vyčítali, že je solitérem, který zanedbává politickou práci na rozdíl od té odborné, kde se v některých ohledech osvědčil. Na druhou stranu může být Pospíšilova výhoda v tom, že je kompromisním politikem a zdaleka tak nerozděluje veřejnost jako Miroslav Kalousek.

Zůstává tak otázkou, zda Pospíšil najde cestu, jak resuscitovat stranu, jejíž volební výsledky jdou každými parlamentními volbami výrazně dolů. Její potenciál se totiž zdá být v tuto chvíli vyčerpaný.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace