Jiří Přibáň v DVTV: Brexit byl hlasem hněvu chudších proti bohatým

Jiří Přibáň v DVTV: Brexit byl hlasem hněvu chudších proti bohatým
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brexit
25 / 06 / 2016, 12:30

Profesor z Cardiff Law school řekl v rozhovoru, že mezi hlavní důvod vystoupení Velké Británie z EU řadí protest chudých proti bohatým.

Profesor Jiří Přibáň poskytl ve čtvrtek interview pro DVTV, kde akcentoval důvody brexitu. Myslí si, že brexit může zažehnout další krizi ,,exitů" kdekoliv v Evropě a podnítit separatistické tendence ve Skotsku a Severním Irsku. Podle něho také Velká Británie po brexitu již není ,,great", ale ,,little".

Ústředním motivem vystoupení Velké Británie z EU podle Přibáně byl protest chudších vrstev britské společnosti proti těm bohatým. Nazval jej jako ,,hlas hněvu". Ten byl také namířen jak proti politickým elitám ve Spojeném království, tak proti vedoucím politickým představitelům, které ovládají současnou EU.

Co se týče možných separatistických tendencí ve Velké Británie, brexit podle Přibáně výrazně povzbudil Skotsko k tomu, aby se více přimknulo k EU. Skotsko totiž v referendu většinově podpořilo setrvání ve svazku EU na rozdíl od chudšího Walesu, který hlasoval pro Brexit. Skotsko již jménem první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové dalo najevo, že bude požadovat konání dalšího referenda, protože Skotové ,,vidí svou budoucnost jako součást Evropské unie". Brexit může také obnovit občanskou válku v Severním Irsku, která se podle Přibáně podařila právě díky EU neutralizovat.

Z tohoto důvodu vidí Přibáň v budoucnu možnost, že se Velká Británie vlivem těchto tendencí může ,,reálně rozpadnout". Již nyní podle něho není Británie ,,great", ale spíše ,,little". Může také nastat omezení či konec politické suverenity Velké Británie, což ilustroval na příkladu Gibraltaru. Španělé zde totiž chtějí nastolit jakousi sdílenou suverenitu nad tímto zámořským územím Spojeného království.

Jako další negativní efekt brexitu pak Přibáň vidí v obnově ,,bipolárního" soupeření mezi Německem a Francií, které budou chtít na sebe strhnout veškerou moc. Velká Británie v tomto soutěžení hrála jakousi liberální protiváhu, třetí hlas, který dokázal mocenské zájmy těchto dvou států vyvažovat. Tím, že Velká Británie zvolila vystoupení z EU, se dostane na ,,pořad dne" právě bezprostřední boj o hegemonii nad EU. 

 

Zdroj: DVTV

Tagy článku