Jiří Ráž: Personální bezpečnost - rizika zaměstnavatele

Jiří Ráž: Personální bezpečnost - rizika zaměstnavatele
03 / 07 / 2019, 18:00

S Jiřím Rážem ze společnosti Supreme Analytics, bývalým šéfem analytiků ÚOOZ, jsme v debatní kavárně Security Magazínu během brněnského veletrhu IDET 2019 hovořili o rizicích, jimž čelí zaměstnavatelé v otázkách personální bezpečnosti. Podle PricewaterhouseCoopers se během posledních dvou let 33 % firem stalo obětí hospodářské trestné činnosti, přičemž až v 80 % případů byl pachatelem vlastní zaměstnanec firmy.

Společnostem hrozí majetková újma, ztráta finančních prostředků, únik citlivých informací, ztráta dobrého jména. Pachatele vede k jejich jednání často neloajalita k zaměstnavateli nebo firmě. A mj. také snaha opatřit si informace, které zlepší pozici zaměstnance na pracovním trhu. A samozřejmě snaha se obohatit.

Čelit takovému jednání lze již v rámci prevence v průběhu přijímacího procesu do zaměstnání, a právě tím se mj. zabývá společnost Supreme Analytics, specificky se zaměřuje na výběr lidí do středního a vyššího managementu. Prostředkem je analýza otevřených a komerčně dostupných dat, a identifikace rizik plynoucích ze životní situace žadatele o zaměstnání, kterou lze dnes z otevřených zdrojů do poměrně velké hloubky odhalit.

Jiří Ráž ilustroval problém několika konkrétními případy: odcizení a prodej databáze mobilního operátora, pojišťovací podvody, a personální bezpečnost by neměly podceňovat ani veřejné instituce, mezi nimi jedna z nejpovolanějších: BIS.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace