Již brzy vás v Dubaji pozdraví první ,,chytrý Robocop"

Již brzy vás v Dubaji pozdraví první ,,chytrý Robocop&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: robotický policista
23 / 03 / 2017, 19:30

Spojené Arabské emiráty plánují doplnit svůj sbor policistů robotickými strážci zákona. Robotičtí policisté (,,robocopové") budou korzovat v dubajských ulicích již v květnu tohoto roku. Informoval o tom server Daily Mail.

První prototyp policejního robota byl představen již minulý rok na odborném veletrhu Gitex v Dubaji a vzbudil velký zájem odborné i laické veřejnosti. Ve spolupráci dubajské policie, superpočítače IBM ,,Watsonu" a společnosti Google vznikl unikátní design prvního robotického policisty, který bude již v květnu hlídkovat v ulicích.

Do roku 2030 chce pak metropole Spojených arabských emirátů do ulic vypustit ,,chytré" robotické policisty, kteří budou reálně bojovat se zločinem a jež budou ovládat i více jazyků. Každý android, který od května bude v Dubaji fungovat vedle ,,normálních" policistů, je vybaven obličejem s rozpoznávací technologií. K dispozici má scan, jímž může identifikovat lidi na vzdálenost 20 metrů.

Čtěte také: Robot, který je schopen emocí, se vyprodal během minuty

Inženýři mu také zabudovali mikrofon, jehož prostřednictvím bude ve stálém spojení s dubajskou policejní centrálou, a dotykovou obrazovku, přes níž bude moci člověk s robotem komunikovat. Bude především sloužit dvěma účelům: každý občan Dubaje může prostřednictvím tohoto androida nahlásit zločin přes speciální zařízení, které robotický policista bude mít v sobě zabudované. U robota pak bude možné platit například i pokuty.

 Abdullah Bin Sultan z dubajské policie prohlásil v rozhovoru pro deník Gulf News, že bude chtít postupně město vybavovat vedle lidských policistů i těmi robotickými. Předpokládá, že do roku 2030 mohou androidi tvořit až 25% celkového policejního sboru v metropoli SAE. Jeho představu sdílí i velitel dubajské policie, generálmajor Abdullah Khalifa Al Merri, jehož dlouhodobějším cílem je mít ,,chytrou" policii.

Čtěte také: Video: Robot firmy Boston Dynamics běží lesem

,,Policejní roboti byly již testováni několika policejními jednotkami ve světě a máme v plánu je tak mít i v budoucnosti," prohlásil Al Merri. Ideální představou generálmajora Al Merriho je, aby do roku 2025 byla Dubaj jedním z nejbezpečnějších měst na světě. Pokud vše půjde podle stanoveného plánu, nebude do roku 2030 podle Al Merriho žádný nevyřešený zločin a policie bude navíc disponovat největší DNA databankou  v SAE. Ve stejném roce bude v Dubaji existovat i první ,,chytrá" policejní stanice, která nebude potřebovat lidské zaměstnance, uvedl Al Merri.

psali jsme:

Dogo, izraelský robot ozbrojený Glockem

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.